Długość zasłon to ważny element wystroju wnętrz. Aby dobrać długość zasłon, należy dokładnie zmierzyć okno, uwzględnić rodzaj zasłon oraz ich funkcję dekoracyjną. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zasłony do podłogi czy tylko do parapetu, pamiętaj o szczegółach takich jak rodzaj tkaniny, szerokość karnisza oraz wykonanie zakładów i marszczeń zasłon. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z dekoratorem wnętrz lub sprzedawcą, którzy pomogą Ci dobrać długość zasłon odpowiednią do Twojego pomieszczenia.

Jak dobrać długość zasłon?

Dlaczego długość zasłon ma znaczenie w wystroju wnętrz?

Długość zasłon ma kluczowe znaczenie w dekoracji okiennych. Odpowiednio dobrane zasłony mogą wzbogacić aranżację pokoju i nadają mu wyjątkowego charakteru. Nie tylko pełnią one funkcję dekoracyjną, ale także chronią przed słońcem i zimnem.

Jakie materiały są najlepsze do zasłon?

Jak zmierzyć okno, aby dobrać odpowiednią długość zasłon?

Aby dobrać odpowiednią długość zasłon, należy przede wszystkim zmierzyć okno. Należy zmierzyć szerokość górnej krawędzi karnisza i długość zasłon od samej góry karnisza aż do podłogi lub parapetu. Jeśli zasłony mają sięgać tylko do parapetu, warto pamiętać, aby długość była około 1/3 długości okna.

Rodzaje długości zasłon - parapet i podłoga

W zależności od preferencji, zasłony mogą mieć długość do podłogi lub tylko do parapetu. Zasłony o długości do parapetu często stosuje się w kuchniach i łazienkach, a zasłony o długości do podłogi w salonach i sypialniach. Należy pamiętać, że dłuższe zasłony optycznie powiększają pomieszczenie, a krótsze zasłony nadają mu bardziej przytulny charakter.

Jakie zasłony wybrać do różnych rodzajów pomieszczeń?

Dobrać długość zasłon to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności. Różne pomieszczenia wymagają różnych rodzajów zasłon. Na przykład, do kuchni najlepiej wybrać zasłony wykonane z tkanin odpornych na plamy i wilgoć, natomiast do salonu można zastosować bardziej eleganckie i dekoracyjne zasłony. Istotne jest również to, czy pomieszczenie ma dużo naturalnego światła. W przypadku takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka zaleca się zasłony lekkie i przepuszczające światło, natomiast w sypialni lub pokoju dziennym można zastosować zasłony ciemniejsze, które będą chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Zasłony na żabkę z podwiązaniami, tkanina DOVER | Bagdad

Jak długość zasłon wpływa na optyczne powiększenie lub zmniejszenie pomieszczenia?

Długość zasłon wpływa na optyczne powiększenie lub zmniejszenie pomieszczenia. Dłuższe zasłony, które sięgają od górnej krawędzi karnisza do samej podłogi, optycznie powiększają pomieszczenie i nadają mu eleganckiego charakteru. Krótsze zasłony, które kończą się na parapetach, z kolei sprawiają wrażenie niższego pomieszczenia. W przypadku niskich sufitów warto zastosować zasłony dłuższe niż standardowa długość, co dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie.

Jak dobrać długość zasłon do mebli i dodatków?

Długość zasłon należy dopasować również do mebli i dodatków. Zasłony powinny być proporcjonalne do wielkości okna oraz szerokości karnisza. Jeśli zasłony są zbyt wąskie, mogą nie wyglądać estetycznie. Warto też zwrócić szczególną uwagę na wykonanie zakładów, gdyż wpływają one na marszczenie zasłon. W przypadku zasłon prostej nadmiar ilość tkaniny wynosi 2,5 razy szerokość karnisza, natomiast w przypadku marszczenia podwójnego ilość tkaniny wynosi 3,5 razy szerokość karnisza.

Kiedy warto postawić na zasłony na podłogę?

Wybierając zasłony do swojego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na długość zasłon. Dobranie odpowiedniej długości zasłon ma wpływ na funkcję dekoracyjną i optyczne powiększenie lub zmniejszenie pomieszczenia. Warto postawić na zasłony na podłogę, gdy chcemy, aby pomieszczenie wyglądało bardziej elegancko i wyszukanie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w salonie czy sypialni, gdzie zasłony będą dodatkowo pełniły funkcję termoizolacyjną.

Czy długość zasłon powinna być taka sama dla wszystkich okien w pomieszczeniu?

Należy pamiętać, że długość zasłon powinna być dostosowana do każdego okna osobno, nawet jeśli w pomieszczeniu mamy kilka okien o podobnej wielkości. W przypadku zasłon na podłogę, długość powinna być tak dobrana, aby zasłona kończyła się na samej podłodze lub około 1-2 cm od niej. Dzięki temu zasłona będzie pięknie układała się na podłodze, tworząc przyjemny dla oka efekt wizualny.

Do dobrania długości zasłon potrzebujemy kilku miar. Po pierwsze, należy zmierzyć szerokość karnisza oraz odległość od górnej krawędzi karnisza do podłogi. Kolejnym krokiem jest wybranie rodzaju tkaniny, której potrzebujemy. Dla zasłon na podłogę zaleca się tkaniny o wysokości około 30 cm powyżej pomiaru od górnej krawędzi karnisza do podłogi. W przypadku zasłon prostej nadmiar wynosi zazwyczaj około 20-30 cm.

Ważne jest również dobranie odpowiedniego marszczenia zasłon, które wpłynie na ich wygląd i prezentację. Do prostych i minimalistycznych wnętrz lepiej sprawdzą się zasłony z marszczeniem podwójnym, a do bardziej klasycznych – marszczenie francuskie.

Jakie dodatki i akcesoria zastosować, aby zasłony pięknie się prezentowały?

W przypadku dodatków i akcesoriów, warto postawić na karnisze i przelotki w kolorze zasłon, aby całość tworzyła spójną i harmonijną kompozycję. Nie należy zapominać o dodatkach takich jak firanki czy rolety, które mogą stanowić uzupełnienie dla zasłon.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniej długości zasłon to ważny element aranżacji wnętrz, który wpływa na estetykę oraz funkcjonalność pomieszczenia. Podczas wyboru zasłon należy zwrócić szczególną uwagę na ich długość, która powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb.

Pierwszym krokiem doboru odpowiedniej długości zasłon jest prawidłowe wymierzenie okna oraz zamontowanego karnisza. Należy zmierzyć szerokość karnisza oraz odległość od niego do podłogi lub parapetu, w zależności od preferencji. Po wyznaczeniu długości zasłon, należy wybrać odpowiednią ilość tkaniny, biorąc pod uwagę długość karnisza oraz dodatek na marszczenie.

W przypadku zasłon na podłogę, ich długość powinna sięgać samej podłogi, tworząc elegancki efekt wizualny. Z kolei zasłony dłuższe od standardowej długości mogą być marszczone w technice podwójnego marszczenia lub prostej nadmiar, co pozwala na uzyskanie efektu zwiększonej objętości i eleganckiego wykończenia.

Podczas doboru długości zasłon należy pamiętać, że pełnią one funkcję dekoracyjną, dlatego powinny być dobierane zgodnie z ogólnym stylem wnętrza. W przypadku zasłon na karniszu, ich dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości połowy żabek, a w przypadku firan - na środku karnisza.

Odpowiednie wykonanie zakładów oraz odpowiednie marszczenie zasłon wpływają na efekt końcowy aranżacji pomieszczenia. W przypadku zasłon na karniszu, ich górna krawędź powinna znajdować się na wysokości karnisza, a w przypadku firan - na poziomie sufitu lub okna.

Podsumowując, dobór długości zasłon jest ważnym elementem aranżacji wnętrz. Należy dokładnie zmierzyć szerokość karnisza oraz odległość od niego do podłogi lub parapetu, a następnie wybrać odpowiednią ilość tkaniny oraz sposób marszczenia. Odpowiednio dobrane zasłony wpłyną na estetykę oraz funkcjonalność pomieszczenia, a ich wykonanie powinno być starannie dopracowane.

Zasłony z velvetu | Bagdad

Podwiązanie zasłony | Bagdad

System fala wave Bagdad

Zasłony na SMOKu 8 cm w klasycznym wnętrzu | Bagdad

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili