Okna sprawiają, że wnętrze naszego domu lub mieszkania jest odpowiednio oświetlone. Umieszczenie ich na północnej, wschodniej czy południowej ścianie wpływa też na właściwości termiczne pomieszczenia. Widok za szybą cieszy nasze oczy, może też przyciągać spojrzenia gości. Niestety, okna nie zawsze są idealnie czyste. Dotyczy to zarówno sytuacji przed myciem, jak i już po czyszczeniu szyby. Jeśli nie podejdziemy do sprawy w odpowiedni sposób, nawet po długim wysiłku na oknach pozostaną mało estetyczne smugi. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by poradzić sobie z takim niepożądanym “wzorem” na oknach. Wszystkie można śmiało wykorzystać we własnym domu. Sprawdź, czym myć okna, żeby nie było smug.Szyby bez smug -1

Jak umyć okna bez smug? Najważniejsze porady, najczęstsze błędy

Mycie okien nie jest czynnością, którą podejmujemy zbyt często. Zabieramy się do niej dopiero wtedy, gdy widzimy na nich brudne zacieki i plamy z kurzu czy pyłu. Dla wielu z nas motywacją do mycia okien są też świąteczne porządki. To, jak często musimy zabierać się do takiej pracy, zależy w dużym stopniu od miejsca zamieszkania. Jeśli okna są umieszczone nisko, w pobliżu ruchliwej drogi, będą brudzić się znacznie szybciej niż szyby na dużej wysokości, w mniej uczęszczanej okolicy. Przy myciu okien ważna jest też pogoda. Dużym błędem jest planowanie takich porządków na upalny dzień. Wtedy o smugi jeszcze łatwiej niż zwykle, bo woda szybciej paruje z szyb. Nie ma też co myśleć o myciu okien na mrozie. Najlepiej zabrać się do takiej pracy w dzień bez deszczu, gdy promienie słoneczne nie są zbyt mocne i nie padają bezpośrednio na szybę. W związku z tym należy myć okna przed południem lub po godzinie 15.

Mycie okien bez smug - domowe sposoby, które warto wypróbować

Ważna jest też kolejność mycia. Należy zacząć od ram, a potem przejść do szyb. Inaczej cały nasz wysiłek pójdzie na marne. Wbrew pozorom nie warto też przecierać okien na sucho, jeszcze przed myciem. Wtedy drobinki kurzu mogą bowiem porysować szkło. A zatem - jak myć okna, żeby nie było smug? Wystarczy wykorzystać jeden z pięciu poniższych sposobów.

1. Mycie okien wodą i octem

22.jpgTo jedna ze starych, dobrze wypróbowanych metod, którą znały i ceniły już nasze babcie. Kluczowe są tutaj proporcje wody i octu. Najlepiej sprawdzi się roztwór w proporcji 9:1, oczywiście z przewagą wody. Potem wystarczy spryskać nim szyby i wytrzeć do sucha gazetą lub papierowym ręcznikiem. O smugach nie będzie mowy. Co ciekawe, niektórzy zastępują ocet denaturatem. To rozwiązanie sprawdzi się, gdy musimy myć okna w niskiej temperaturze.

2. Płyn do mycia naczyń na pomoc szybom

33.jpgPłyn do mycia naczyń to jeden ze środków czyszczących, który ma w domu każdy z nas. Wystarczy dolać odrobinę do wody, by stworzyć skuteczny roztwór do mycia szyb, ale i ram okiennych. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić - inaczej trudno będzie nam się pozbyć nadmiaru piany. Dobrze jest zbierać płyn ściereczką z mikrofibry, która szybko osuszy szybę i nie pozostawi za sobą na oknie żadnych włókien.

3. Gliceryna na trwały połysk

Gliceryna to substancja, którą można wykorzystać w domu na kilka sposobów. Pomoże w zabiegach pielęgnacyjnych, na przykład włosów, ale również w codziennych porządkach. Jeśli mamy ją pod ręką, warto dodać kilka kropel do wody przeznaczonej na mycie okien. Taki specyfik pozostawia zdecydowanie mniej smug niż inne środki do mycia. W dodatku gliceryna stworzy na szybach filtr ochronny - okna będą dłużej błyszczeć nieskazitelną czystością.

4. Płyn do spryskiwaczy - nie tylko do samochodu

Środek, który dba o szyby w samochodzie, poradzi sobie również ze szkłem w domowych oknach. To świetne rozwiązanie na poważne zabrudzenia. Dobrze poradzi sobie z pyłem czy śladami po owadach. Podobnie jak w przypadku samochodów, po myciu płynem do spryskiwaczy smugi w zasadzie nie powstają. Zalet jest zresztą więcej. Po takim czyszczeniu na szybach tworzy się specjalna warstwa, która sprawia, że woda szybciej po nich spływa.

5. Rajstopy lub bawełna do polerowania

Jak myć okna bez smug? Odpowiednio je polerując! Większość z nas po myciu zwykle sięga po gazety lub inne kawałki papieru. To ekologiczna metoda, ale czasem pozostawia po sobie smugi i paprochy. Wśród domowych przedmiotów znajdziemy jednak również inne rzeczy, które można do tego wykorzystać. Do polerowania okien świetnie nadają się na przykład stare, nylonowe rajstopy. Można też wykorzystać koszulkę z miękkiej bawełny - dobrze wchłania bowiem wilgoć.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili