Jak obliczyć materiał potrzebny na uszycie firan, zasłon, rolet rzymskich?
- 0 lubi
- 2368 wyświetlenia
- 0 komentarze
Planujesz zamówić firany i zasłony szyte na wymiar? A może chcesz spróbować swoich sił w krawiectwie i chcesz sam uszyć roletę rzymską, firany, czy zasłony. Niezależnie od tego, czy zamówisz dekoracje okienne, czy będziesz szyć je sam. Warto jest wiedzieć jak obliczyć materiał potrzebny na ich uszycie.
Jak obliczyć materiał potrzebny na uszycie firan, zasłon - proste porady
Zanim zdecydujesz się na odpowiednie rozwiązanie do swojego wnętrza warto jest zapoznać się z dostępnymi wersjami danej dekoracji. Musisz mieć pewność, że firana, zasłona, roleta rzymska, czy panel dekoracyjny będzie pasował do twojego okna i stylu życia.
Niezależnie od tego czy wybierzesz firanki na taśmie marszczącej, taśmie wave, szelkach, czy przelotkach każda z nich musi mieć odpowiednio dobrane marszczenie. Gęstość marszczenia dekoracji jest kluczowym wyznacznikiem, aby uzyskać spektakularny efekt końcowy. Jeśli chcesz uzyskać efekt delikatnej mgiełki na oknie, która nie będzie ograniczać widoku zewnętrznego i dopuści do wnętrza maksymalną ilość światła wystarczy marszczenie 1:1,5 lub 1:2. Oznacza to, że będziesz potrzebować półtora lub dwa razy więcej tkaniny niż szerokość karnisza lub przestrzeni którą chcesz zasłonić. Oczywiście, należy także dodać odpowiednią ilość centymetrów z każdej strony na gustowne podwinięcie boków zasłony i firanki.
Jeśli chcesz aby twoje wnętrze zostało znacząco odcięte od światła i oczami wścibskich sąsiadów wybierz bogatsze marszczenie 1:2,5 lub 1:3. Taki rodzaj marszczenia często stosowane szczególny jest w sypialni, gdzie chcemy szczególnie zadbać o prywatność i komfort snu.
Jakie długości zasłon i firan?
Zamawiając firany i zasłony na wymiar kluczowa jest odpowiednio zmierzona wysokość. W zależności od tego na jaki typ marszczenia wybierzesz, pomiar należy wykonać w inny sposób.
Na sam początek zastanów się, czy twoja zasłona i firana ma być krótka, czy długa.
Jeśli zdecydowałeś się na dekorację krótką możesz ich długości określić w dwóch formach: dekoracja sięgająca do parapetu lub delikatnie pod. W przypadku wyboru dłuższej firany i zasłony warto dodać ok. 5 cm długości pod parapet.
W przypadku zasłon i firan długich mogą one sięgać do samej podłogi lub leżeć na niej. Jednak najbardziej praktyczną i zalecaną wysokością jest wysokość 2 cm nad podłogą. Taka długość sprawi, że twoja dekoracja będzie prezentować się elegancko, a dodatkowo będzie niesamowicie praktyczna.
Decydując się na uczycie dekoracji na wymiar w naszej pracowni możesz wybrać szerokość podwinięcia dolnego dekoracji. Najbardziej popularnym i efektownym rozwiązaniem jest podwinięcie 10 cm, które nadaje dekoracji okiennej niebanalnego wyglądu oraz posiada praktyczny aspekt: jeśli postanowisz przenieść zasłony do pomieszczenia o innej wysokości, nie musisz obawiać się, że tkanina przestanie elegancko wyglądać, ponieważ bez problemu będziesz mógł wtórnie ją dopasować.
Zasłony lub rolety to obowiązkowy element aranżacji okna – w ciągu dnia blokują nadmiar promieni słonecznych, a wieczorem skutecznie odgradzają od padającego z ulicy światła latarni. Świetnie sprawdzają się także w roli ozdoby – dobrze dobrane, dodają wnętrzu charakteru i podkreślają całość aranżacji. Jak wymierzyć zasłony, aby dobrze prezentowały się we wnętrzu? Podpowiadamy!
Zasłony w oknach, uzupełniają wizerunek każdego domu. Pewnie nie raz zwróciłeś uwagę na to, że wnętrze bez zasłon, firan, czy ozdób w oknach wygląda pusto i brakuje w nim klimatu. Jakie zasłony wybrać, aby faktycznie stały się wizytówką?
W salonie postaw na długie zasłony, które będą kończyć się dwa centymetry nad podłogą lub delikatnie będą na niej opadać. W tym pomieszczeniu zrezygnuj z krótkich dekoracji sięgających do parapetu. Taka długość nie jest elegancka i zupełnie nie pasuje do wizytowego charakteru salonu.
Jak mierzyć zasłony krok po kroku?
Na sam początek zwróć uwagę na rodzaj karnisza który posiadasz. W zależności od tego, czy posiadasz szynę sufitową PCV, KS, czy rurowy karnisz ścienny wykonywanie pomiaru będzie się nieco różnić.
Przygotuj odpowiednie narzędzia. Do pomiaru będzie ci potrzebne kilka nieodzownych elementów. Najważniejsza jest odpowiednia miarka taśmowa. Dla bezpieczeństwa zadbaj także o stabilną drabinę. Ponieważ samodzielny pomiar wysokości jest trudny i nigdy nie będziesz mieć pewności, czy został on wykonany poprawnie, warto wykonywać go w dwie osoby.
Jeśli jesteś posiadaczem szyny sufitowej, to pomiar wysokości jest bardzo prostu. Wystarczy, że zmierzysz wysokość od dołu szyny do podłogi lub miejsca w którym chcesz, aby kończyła się twoja dekoracja. Jeśli dekoracja ma leżeć na podłogę do wysokości dodaj 20 lub 30 cm.
Natomiast jeśli nad twoim oknem powieszony jest karnisz rurowy wysokość musisz zmierzyć od połowy żabki do podłogi lub lub miejsca w którym chcesz, aby kończyła firana, zasłona. Dla pewności podczas składania zamówienia możesz podać także wysokości żabek, aby krawcowa mogła zweryfikować, czy pomiar został wykonany poprawnie.
Dla pewności pomiar wysokości wykonaj w trzech miejscach: na skrajnych bokach karnisza oraz na jego środku.
Zasłony na przelotkach (na kółkach) – jak zmierzyć?
Decydując się na dekoracje na przelotkach wysokość musisz zmierzyć od szczytu rury karniszowej do podłogi, miejsca w którym ma kończyć się dekoracja. Dodatkowo koniecznie podaj odległość od szczytu rurki do sufitu. Jeśli twój karnisz jest długi i posiada więcej niż dwa wsporniki uwzględnij ich obecność podczas pomiaru.
Rolety rzymskie do kuchni i salonu - sposób na atrakcyjną dekorację okna
Rolety rzymskie, to niewątpliwy hit ostatnich lat. Nic dziwnego, że są one tak chętnie wybierane. Łączą one w sobie praktyczne rozwiązanie z niebanalnym designem.
Decydując się na rolety rzymskie możesz wybrać spośród dwóch mechanizmów na których zamontowana będzie roleta. Mechanizm sznurkowy i koralikowy. Ze względu na potrzebę praktyczności i wygody podczas użytkowania zdecydowanie polecamy mechanizm koralikowy.
Możesz także wybrać jak zawieszona będzie twoja roleta. Na rynku dostępne są trzy sposoby montażu rolety rzymskiej. Najczęstszym wyborem jest roleta montowana na suficie. Natomiast możesz wybrać także taką montowaną na ścianie lub bezinwazyjnie na ramie okna.
Wymierzanie długości i szerokości rolety rzymskiej
Pomiar długości i szerokości okna na rolety rzymskie jest banalnie prosty i bez problemu wykonasz go samodzielnie.
Jeśli decydujesz się na roletę montowaną od sufitu podaj wysokość od sufitu do parapetu lub miejsca w którym ma kończyć się roleta. Analogicznie wybierając montaż ścienny podaj wysokość od miejsca w którym roleta ma być zamontowana. Montaż rolety rzymskiej na ramie okna wymaga podania dokładnej wysokości i szerokości skrzydła okiennego.
A co z szerokością? W przypadku dwóch pierwszych typów montażu należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej i z każdej strony dołożyć kilka cm, aby roleta zachodziła na ściany. Możesz dodać tyle cm ile chcesz, ale nie mniej niż 5 cm każdej strony.
Składając zamówienie pamiętaj o wskazaniu strony sterowania, czyli miejsca i długości sznurka koralikowego którym będziesz podnosić i opuszczać roletę.
komentarze (0)