Jak prać pościel – praktyczny poradnik
- 0 lubi
- 2152 wyświetlenia
- 0 komentarze
Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. W sypialni spędzamy długi czas. Szacuje się, że podczas snu spędzamy prawie 1/3 naszego życia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zadbać o komfort snu. Nie od dziś wiadomo, że dobry materac jest niezbędny do utrzymania wygody i ergonomii wypoczynku. Ale czy wiesz jak wielkie znaczenie posiada odpowiednio dobrana i wyprana pościel?
Jaką pościel wybrać? - praktyczne wskazówki
Wybierając nową pościel często sugerujemy się wyglądem sypialni, a nawet całego domu. Nie ma co ukrywać aspekty dekoracyjne mają duży wpływ na nasz ostateczny wybór. Ale czy wiesz jakie pościele możesz wybrać i czym właściwie różnią się między sobą?
Przed ostatecznym wyborem odpowiedniej pościeli dobrze jest zapoznać się z tkaninami, z których są one wykonywane. Wybór jest ogromny. Możesz postawić na niezawodną i znaną od lat pościel flanelową, pościel z kory, pościel z satyny bawełnianej, lub wybrać nowoczesną i bardzo modną w ostatnim sezonie pościel lniana.
Jak wyprać pościel - po pierwsze przestrzegaj zaleceń producenta
Każda z pościeli, niezależnie od rodzaju tkaniny, z której jest wykonana, posiada wszytą metkę. Koniecznie zapoznaj się z nią przed pierwszym użyciem pościeli.
Z metki dowiesz się ile stopni Celsjusza powinna mieć woda, czy pościel swobodnie możesz wysuszyć w suszarce i wyprać w pralce bębnowej.
Pościel – jak prać w zależności od materiału?
Różne tkaniny pościelowe wymagają specjalnego traktowania. Poniżej znajdziesz praktyczne porady, jak ustawić temperatury prania, w jakim programie prać pościel, czego unikać , a co jest wskazane w zależności od wybranej pościeli.
Jak i w ilu stopniach prać pościel z satyny bawełnianej?
Satyna bawełniana to najbardziej popularna tkanina pościelowa. Jak i czym prać pościel z satyny bawełnianej? Poniżej parę wskazówek:
- przede wszystkim musimy sprawdzić zalecenia prania producenta - znajdziemy je na metce
- pościel z bawełny satynowej powinno się prać w temperaturze ok. 40-60 stopni celsjusza
- zwróćmy uwagę na to czym pierzemy pościel bawełnianą i satynową - unikajmy stosowania wybielaczy
- nie ma konieczności prasowania pościeli z satyny bawełnianej
- po praniu pościeli w pralce automatycznej, zrezygnuj z procesu odwirowania i wywieś pościel lekko wilgotną
Pościel flanelowa - jak i w jakiej temperaturze prać pościel?
Ciepła i miękka pościel flanelowa posiada wielu zwolenników. Jak prać pościel , aby cieszyć się jej zaletami jak najdłużej? Poniżej parę wskazówek:
- temperatura prania to zwykle ok. 40-60 stopni celsjusza
- należy dodać niewielką ilość łagodnego detergentu do prania
- nie powinno stosować się środków wybielających
- koniecznie trzeba zwrócić uwagę na detergenty - niektóre z nich mogą powodować blaknięcie tkaniny
- warto dodać płyn do płukania, aby pościel była delikatniejsza
Jak i na jakim programie prać pościel z kory?
Pościel z kory jest bardzo łatwa w utrzymaniu i praktyczna. Idealnie będzie odpowiadać osobom zabieganym, którzy nie mają czasu na domowe obowiązki związane z praniem i prasowaniem.
- przede wszystkim metka - sprawdź zalecenia producenta dotyczące prania pościeli
- pościel korowaną pierze się mechanicznie w temperaturze poniżej 60 stopni celsjusza, jednak producenci mogą mieć swoje indywidualne zalecenia
- pościel z kory nie powinno poddawać się odwirowaniu i prasowaniu
Pościel lniana – nastaw delikatne pranie pościeli
Pościel lniana wyjątkowo dobrze znosi wysoką temperaturę prania. Pościel z lnu polecana jest głównie alergikom. W ilu stopniach prać pościel z lnu? I tym razem trzeba się kierować głównie oznaczeniem na metce. Szczególną ostrożność należy zachować przy wyborze detergentów do lnu - powinny być delikatne.
Pościel bawełniana – jak prać naturalne poszwy?
Pościel wykonana w 100% z bawełny jest rozwiązaniem wytrzymałym, przewiewnym i łatwym w pielęgnacji. Cena takich pościeli jest przyjazna dla naszych portfeli. Również w tym przypadku temperatury prania pościeli w pralce to 40-60 st. Celsjusza. Bez obaw można ją wirować i prasować.
Pościel biała i antyalergiczna - jak i w jakiej temperaturze prać pościel?
Pościel białą najlepiej prać zwykłym proszkiem przeznaczonym do białych tkanin. Częste pranie i suszenie pościeli w słońcu to zdecydowanie czynności, które trzeba przypisać do tego typu pościeli.
Osoby ze skłonnościami do alergii często zadają sobie pytanie: jak prać pościel antyalergiczną?
- przede wszystkim pranie pościeli tak często jak to możliwe pozwoli na usunięcie roztoczy i ich odchodów
- specjalna pościel antyalergiczna wymaga specjalnego, indywidualnego podejścia, dlatego należy zwrócić uwagę na wszytą metkę
- zazwyczaj pościele antyalergiczne pierzemy w temperaturze 40-60 st. Celsjusza
- nie zaleca się używania środków zmiękczających.
Pranie pościeli z jedwabiu
W przypadku prania pościeli z jedwabiu zalecane jest używanie detergentów przeznaczyć specjalnie do prania jedwabiu. Jest do bardzo delikatny materiał. Bezwzględnie nie powinniśmy jej prać z innymi tekstyliami. Powinniśmy ją prać w temperaturze nie większej niż 30 stopni.
Praktycznie wskazówki prania pościeli
Podczas prania pościeli w pralce kluczowe znaczenie ma ustawiona temperatura wody. Poniżej parę wskazówek:
Nie wypełniaj szczelnie pralki
Aby nie doszło do żadnych uszkodzeń urządzenia przyszykuj wsad tak, aby zostało w bębnie pralki odrobinę luzu. Gdy bęben będzie przepełniony może dojść do uszkodzenia łożysk, a nasza pościel będzie wymięta i niedoprana.
Pierz pościel osobno
Wraz z pościelą nie wrzucamy do pralki ręczników i kuchennych ściereczek. Z założenia takie działanie powinno nas zwolnić z nastawiana dwóch prań. Niestety, w praktyce wygląda to inaczej - nieczystości ze ścierek przenoszą się na pościel, przez co ponowne pranie pościeli jest konieczne. Zadbaj, aby bieliznę pościelową prać osobno. Ręczniki i pościele w reguły mają inne gramatury tkanin. Pościele są cienkie, lekkie, a ręczniki często grube z bawełnianej tkaniny frotte. Tkanin o różnych gramaturach nie powinniśmy wkładać do pralki - nie będą się prać i wysychać w ten sam sposób. Często ręczniki czy ścierki mogą w trakcie wirowania zawinąć się w pościel, co sprawi , że żadna tkanina nie wypierze się i wypłucze odpowiednio.
Przed włożeniem do pralki - posortuj pościel
Obecne pościele dostępne na rynku rzadko farbują podczas prania. Jednak pranie białej pościeli z kolorową jest ryzykowne i lepiej tego unikać. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby prać ze sobą pościele o różnych kolorach.
Odpowiednio zabezpiecz pościel
Przed włożeniem pościeli do bębna pralki zasuń suwaki i zapnij wszystkie guziki. Dzięki temu nie splącze się w praniu i będzie mniej pognieciona, nie mówiąc już o uszkodzeniu jakie mogłoby powstać gdyby suwaki były odsunięte.
Gdy pościel trze o bęben pralki może się uszkodzić. Przewleczenie pościeli na lewą stronę pomoże zabezpieczyć kolor przed wyblaknięciem, aby zachować żywe kolory. Nie tylko intensywne kolory , ale również nadruki warto chronić przed zniszczeniem, dlatego jeśli pościel posiada takowe, lepiej obrócić ją na drugą stronę.
Rozłóż pościel przed praniem
Nie wkładaj pościeli złożonej w kostkę. Po pierwsze woda z detergentem może nie dotrzeć do każdego zakamarka tkaniny. Po drugie, podczas płukania, proszek do prania może nie zostać dobrze wypłukany co będzie skutkować zaciekami na tkaninie.
Namocz pościel przed praniem
Jeśli pościel jest mocno zabrudzona warto namoczyć ją przed włożeniem do pralki. Bardzo ważną kwestią w tym przypadku jest wybór odpowiedniego detergentu.
Częstotliwość prania pościeli
Nie ma jasno sprecyzowanych zasad co do tego jak często prać pościel. Ogólne zasady mówią, że wymiana bielizny pościelowej mieć miejsca rzadziej niż raz w miesiącu. Dużo zależy też od użytkowania łóżka. Gdy osoby lubią się relaksować w łóżku w ciągu dnia lub lubią zjeść w nim śniadanie , warto taką pościel prać częściej. Jedno jest pewne: regularne pranie pościeli pozwoli na przyjemny i zdrowy sen, a przyjemny zapach pozwoli na bardziej komfortowy odpoczynek.
Pranie pościeli - podsumowanie
W praniu pościeli obowiązuje wiele zasad, jednak w każdym przypadku najważniejszą kwestią są zalecenia producenta, które przekazuje na wszytej metce. Każdy materiał ze względu na technologię wykonania i indywidualne właściwości użytych tkanin, może inaczej zareagować na proces prania.
komentarze (0)