Wiek dorastania to trudny moment przejścia z okresu dzieciństwa do dorosłości. Jest to czas poszukiwań, odkryć samego siebie, własnego stylu. Jest to czas poszukiwań odpowiedzi na podstawowe życiowe pytania.

Jak w takim razie udekorować pokój, aby ktoś kto nie jest już dzieckiem, ale nie jest jeszcze dorosły był zadowolony? Takie osoby są coraz bardziej samodzielne, mają swoje potrzeby, a przede wszystkim potrzebują więcej przestrzeni i prywatności.

Jak udekorować pokój młodzieżowy?

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

To jest dopiero wyzwanie... Trzeba sugerować się nie tylko własnym gustem i pomysłami, ale również propozycjami dziecka, które bardzo często odbiegają od wyobrażeń rodziców. Pokój młodzieżowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny, ale również powinien trafić w gusta osoby, która będzie go zamieszkiwać. Jakie meble, dodatki, kolory wybrać do pokoju młodzieżowego?

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Elementy pokoju młodzieżowego

Własny pokój to przestrzeń , gdzie młody człowiek wykonuje wiele czynności poczynając do nauki, a kończąc na zabawie, np. gry komputerowe. Meble młodzieżowe, które powinny znaleźć się obowiązkowo w pokoju dorastającego człowieka to: łóżko, biurko, krzesło do biurka i meble do przechowywania książek, ubrań i innych przedmiotów.

Można wyróżnić co najmniej trzy podstawowe strefy pokoju młodzieżowego:

  • strefę snu, czyli łóżko i stolik na podręczne przedmioty i lampkę

  • strefę nauki, czyli biurko, krzesło, półki na książki i pomoce naukowe

  • strefę relaksu, która często jest związana z biurkiem i komputerem, ale jeśli metraż pozwala, warto postawić fotel, sofę lub duże pufy

Pokój dla nastolatka

W pokoju nastolatka warto zaplanować dodatkową przestrzeń dla sprzętu grającego czy konsoli do gier, a także miejsce do ćwiczeń, np. minisiłownię. Aranżacja pokoju młodzieżowego powinna uwzględniać zainteresowania młodego mężczyzny. Należy jednak pamiętać, że skoro dziś chłopak gra na gitarze lub gra w tenisa, nie oznacza to, że za rok znów będzie to robił.

Zamiast od razu decydować się na mebel w kształcie gitary, czy wielką tapetę z kortem tenisowym, warto postawić na dodatkową przestrzeń , którą można wypełnić dodatkami takimi jak puchary, medale , statyw na gitarę , czy miejsce na książki z nutami.

Dobrym rozwiązaniem będzie pomalować kawałek ściany farbą tablicową, gdzie nastolatek będzie zapisywał ważne dla siebie zadania, ulubione cytaty, czy fragment pięciolinii z nowo wymyślonym motywem. Ciekawą alternatywą jest też pozostawienie na ścianie przestrzeni dla tablicy korkowej.

Tak więc, aranżacja pokoju młodzieżowego dla nastolatka nie może być zbyt tematyczna, a dodatki powinny wpisywać się w kanon jego zainteresowań.

Jednym z dodatków, które potrafią odmienić całe wnętrze pomieszczenia są zasłony do pokoju młodzieżowego. Zasłony młodzieżowe wcale nie muszą cechować bogatymi wzorami, motywami z komiksów, bohaterów filmów itp. Wręcz przeciwnie, zasłony, które swoimi kolorem będą uzupełniały wnętrze wydają się być jedną z najlepszych, uniwersalnych opcji.

Pokój nastoletniej dziewczyny

Aranżując pokój młodzieżowy dla córki, należy wziąć pod uwagę jej zainteresowania. Pokoje nastolatek bywają często aranżowane w niecko jaśniejszych barwach, ale nie jest to regułą. Aranżację pomieszczenia warto zaplanować wspólnie z dzieckiem i uzależnić od zainteresowań nastolatki.

Często pokoju nastoletniej dziewczyny panują pastelowe kolory. Ważnym elementem w pokoju jest duże lustro. Odcienie beżu, pudrowego różu lub klasycznej bieli idealnie wpiszą się w przestrzeń pokoju nastolatki. Warto zastanowić się nad lekkimi firanami do pokoju nastolatki, np. w kolorze różu.

Elementy pokoju młodzieżowego

Jak urządzić pokój młodzieżowy oczami architekta

Młodzieżowy pokój powinien z jednej strony odpowiadać zainteresowaniom młodej osoby, z drugiej strony musi spełniać swoją funkcję, być dostosowany do wieku nastolatka oraz nie może się szybko zestarzeć, ponieważ dziecko dorasta, a nie chcemy każdego roku ponownie aranżować wnętrza. Okres nastoletni trwa kilka lat, dlatego kluczem podczas tworzenia wnętrza pokoju młodzieżowego, jest dobra analiza potrzeb. Głównym czynnikiem powinien być charakter i zainteresowania młodej osoby. Pokoje młodzieżowe nie muszą być spójne z resztą domu. Niejednokrotnie rodzice starają się dopasować pokój dzieci do całości aranżacji wnętrza. Wystrój mieszkania jest ważny, ale warto pamiętać, że jeden pokój, który zaprojektowany będzie w innym stylu nie zepsuje całej stylistyki domu. Ważne, aby dziecko czuło się dobrze w swoim pokoju i miało odpowiednią przestrzeń do spania, nauki i odpoczynku.

Jak tanio urządzić pokój młodzieżowy?

Podstawowym dylematem dla rodziców nastolatków, to pogodzenie oczekiwań dzieci ze swoimi możliwościami finansowymi. Nie trzeba wielkich kosztów, aby efekt był zadawalający. Wystarczy kilka sprytnych rozwiązań. Przy aranżacji pokoju nastolatka niekoniecznie muszą dominować nowe, designerskie meble. Czasami wystarczy przemalować istniejące meble na klasyczne kolory. Wiele mebli można wykonać ręcznie używając, np. palet.

Warto pomalować pokój młodzieżowy - daje to piorunujący efekt i dużą zmianę przy niewielkim nakładzie finansowym. Nie trzeba też inwestować wielkich pieniędzy w designerskie oświetlenie – jeśli tylko nastolatek lubi styl loftowy, bardzo dobrze sprawdzą się "nagie" lampy z widocznymi kablami, oprawką i ciekawą żarówką.

Pokój dla nastolatka

Jak umeblować pokój młodzieżowy? Przede wszystkim: wygodne łóżko

Wygodne łóżko do pokoju młodzieżowego to podstawa. Nastolatek w łóżku spędza mnóstwo czasu, czy to przy książce, na rozmowie z przyjaciółmi, na czy pisząc ze znajomymi na massangerze. Komfort snu dla młodego człowieka jest bardzo ważny. Warto zadbać o wygodny materac , ładną pościel dla nastolatków oraz odpowiednio dobrane prześcieradło. Jak spokojny sen , to również bezpieczna, antyalergiczna kołdra i poduszki. W pokoju młodzieżowym na łóżku mogą pojawić się mocne, kontrastowe akcenty, np. w postaci poszewek dekoracyjnych lub wzorzystych koców. W pokoju nastolatki może się znaleźć również ciepły, miły w dotyku puchaty koc. Pokój młodzieżowy to nie tylko łóżko, ale także kilka innych, kluczowych elementów. Między innymi praktyczne meble.

Warto pamiętać o wygodnym biurku, które zapewni odpowiednią postawę podczas nauki. Dużą popularnością cieszą się meble rosnące razem z dzieckiem. Biurko z regulacją wysokości będzie odpowiednim wyborem i z pewnością spodoba się każdemu nastolatkowi. Kto nie lubi mebli dopasowanych indywidualnie.

Jakie kolory w pokoju młodzieżowym?

Aranżacja pokoju nastolatka, to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli mowa o kolorach. Wybór koloru ścian jest bardzo trudny. Bez względu na to, czy aranżujesz pokój dziewczynki, czy chłopca dobrze jest postawić na neutralne kolory, które nie będą zobowiązujące. Ściany w pokoju młodzieżowym pomalowane w jasnych, pastelowych kolorach nie znudzą się nastolatkowi i dadzą przestrzeń do szybkich zmian aranżacyjnych, którymi może być zmiana narzuty, zasłon, czy poszewek na poduszkach.

Nastolatek powinien czuć się dobrze we własnym pokoju, w swojej własnej przestrzeni. Młodzi ludzie często lubią mocne kolory ścian. Warto jednak przedyskutować tę kwestię z dzieckiem, ponieważ barwy , zwłaszcza te kontrastowe, mogą mieć ogromny wpływ na emocje dziecka.

Możesz ozdobić pokój młodzieżowy ramkami na ścianie w tym samym kolorze w którym są dominujące dodatki we wnętrzu np. lampa, czy klamki drzwi. Wówczas dzieci będą mogły dowolnie wymieniać plakaty. Pozwoli to w szybki, łatwy i niedrogi sposób uniknąć nudy w aranżacji pokoju.

Porządek w pokoju młodzieżowym. Czy to w ogóle możliwe?

Pokój młodzieżowy zachowany w czystości i harmonii. Brzmi jak niewykonalny czyn? A jednak można zaprojektować pokój nastolatka, który taki będzie. Jeśli chcesz urządzić pokój młodzieżowy, który będzie czysty i harmonijny musisz pamiętać o tym, że młodzieżowy pokój potrzebuje dużo przestrzeni do przechowywania. Odpowiednie meble, to klucz do utrzymania porządku w pokoju dziecka. Obszerna ilość szuflad zintegrowanych z biurkiem, pozwoli na schowanie drobnych przyborów.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na porządek we wnętrzu nastolatka jest wybór odpowiedniej szafy. Niezależnie od tego czy wybierzesz szafę dostępna od ręki w sklepie, czy zdecydujesz się na taką zrobiona na wymiar, musi ona pomieścić wszystkie ubrania. Nastolatki często mają problem z utrzymaniem porządku w szafie, dlatego wybierz taka zabudowę, która całkowicie zmieści i ukryje niepoukładane ubrania.

Aranżacja pokoju młodzieżowego - podsumowanie

  1. Pokój nastolatka i nastolatki to ich przestrzeń i aranżując te pomieszczenia musisz kierować się głównie potrzebami i charakterem swojego dziecka.

  2. Pamiętaj utrzymaniu trzech stref w pokoju.

  3. W pokoju młodzieżowym postaw na neutralne kolory, które Twój nastolatek uzupełni dodatkami kolorystycznymi w zależności od swoich upodobań.

  4. Odpowiednie meble, które rosną razem z dzieckiem, pozwolą zaoszczędzić Ci sporo pieniędzy w przyszłości.

  5. Dużo przestrzeni do przechowywania w szafie, biurku, czy przy łóżku pozwoli na utrzymanie porządku w pokoju nastolatka.

  6. Wrzuć na luz i pozwól dziecku na kreowanie swojej przestrzeni jak chce. Jego pokój nie musi być spójny ze stylem panującym w domu.

Pokój nastoletniej dziewczyny

Jak urządzić pokój młodzieżowy oczami architekta

Jak tanio urządzić pokój młodzieżowy?

Jak umeblować pokój młodzieżowy? Przede wszystkim: wygodne łóżko

Jakie kolory w pokoju młodzieżowym?

Porządek w pokoju młodzieżowym. Czy to w ogóle możliwe?

Aranżacja pokoju młodzieżowego - podsumowanie

Pokój nastolatki

Porządek w pokoju nastolatka

Pokój nastolatki tanio

Pokój nastolatka - dużo zabawek

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili