Niewiele osób lubi puste okna. Większość z nas zdecydowanie lepiej czuje się wtedy, gdy zdobią je firany oraz zasłony. Ich posiadanie do niedawna wiązało się jednak z koniecznością przymocowania karnisza. A to często niosło ze sobą sporo pracy i nie było zbyt wygodnym rozwiązaniem. W dodatku czasami zaburzało kompozycję wokół okna. Na szczęście dziś mamy na to alternatywę. Jest nią montaż szyny sufitowej PCV lub wykonanej z aluminium. To proste rozwiązanie, które pozwoli na wygodne zakładanie i ściąganie firan oraz zasłon. Trudny nie jest też sam montaż szyny sufitowej. Cena robocizny jest niewielka, ale wystarczy odrobina umiejętności i chęci, by zainstalować szynę samodzielnie. To doskonałe rozwiązanie do wszystkich miejsc w których nie może być zamontować karnisz ścienny. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać!Jak zamontować szyny sufitowe PCV i aluminiowe?-1

Szyna sufitowa - co to właściwie jest?

Szyny sufitowe bywają nazywane również szynami torowymi bądź karniszami sufitowymi. Od klasycznych karniszy są jednak zdecydowanie bardziej subtelne. Składają się ze specjalnych ślizgaczy, do których wsuwa się firany lub zasłony. Zazwyczaj szyny sufitowe są montowane wraz z maskownicą, czyli specjalną osłoną. Maskownica karnisza ma za zadanie zasłonić go i pozwala na stworzenie kompletnej dekoracji okna. Szyny mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej klasyczne produkuje się z PCV. Miłośnicy bardziej solidnych rozwiązań mogą zdecydować się na “sufitówki” wykonane z aluminium lub metalu. Szyny sufitowe przytwierdza się najczęściej - zgodnie z nazwą - do sufitu. Możliwy jest jednak również montaż od przodu ściany. Najczęściej szyny wykonuje się na miarę, ewentualnie kupuje dłuższą i następnie docina. Szyny z PCV są przy tym elastyczne, można je więc dość łatwo dopasować do kształtu okna. Montaż szyny sufitowej wiąże się z koniecznością dokładnego jej wymierzenia, ale nie jest to tak trudne zadanie żebyście nie mogli wykonać go sami.

Montaż szyny sufitowej aluminiowej lub PCV - co będzie potrzebne?

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż szyny sufitowej, będziemy potrzebować kilku narzędzi. Do przycięcia prowadnicy konieczna będzie piłka do metalu lub PCV. Do tego dochodzi wiertarka wyposażona w wiertła do betonu. Prowadnicę zamontujemy na specjalnych wkrętach i kołkach montażowych - powinny być w zestawie z szyną. Przyda się również poziomica, która pozwoli na precyzyjną pracę, a także ołówek. Montaż karnisza sufitowego szynowego nie powinien przysporzyć Wam większych trudności. Dzięki zamontowaniu karnisza sufitowego w Waszym salonie może wisieć dekoracyjne zasłona butelkowa zieleń 140x280 MEDIOLAN.

Szyna sufitowa jak zamontować? Kolejne kroki

Jakie pytanie zazwyczaj rozpoczyna montaż szyny sufitowej? Ile od okna powinna znajdować się prowadnica. Czyli jaka powinna być odległość karnisza sufitowego od ściany. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo odległość zawsze musi być dostosowana do konkretnych warunków, jakie panują we wnętrzu. Przeszkadzać może na przykład szeroki parapet. Generalnie przyjmuje się jednak, że szyna powinna znajdować się w odległości od 10 do 20 centymetrów od okna. W takim układzie dobrze wyglądają zarówno zasłony, jak i firany. Pamiętajmy, by dokładnie oznaczyć miejsce, w którym ma się znaleźć szyna. Karnisze sufitowe mają swoją szerokość, ten parametr również trzeba wziąć pod uwagę. Dopasowując odległość od ściany tak aby zasłony i firany nie "wychodziły" zbytnio na pokój. Gdy odpowiednio dobierzecie odległość od okna i zawiesicie wybrane zasłony, firany i firanki gotowa dekoracja Was zachwyci. 

Pomiar szyny, wyznaczenie miejsc na otwory

Jak zamontować szyny sufitowe PCV i aluminiowe?-2Następnie musimy sprawdzić rozmiar szyny. To konieczne, jeśli nie kupiliśmy prowadnicy na wymiar. Pomiar musi być dokładny - najpierw zmierzymy odległość nad oknem, a następnie szynę. Za pomocą piłki trzeba będzie przyciąć ją na pożądaną długość. Kolejnym krokiem będzie przyłożenie przyciętej szyny do sufitu. W ten sposób wyznaczymy miejsca na otwory montażowe. Najłatwiej zaznaczyć je ołówkiem. Pamiętajmy, by być przy tej pracy precyzyjnym - inaczej skończy się krzywym przytwierdzeniem szyny. Długość szyny powinna pozwalać na wygodne zamontowanie w niej agrafki na których wiszą zasłony i firany.

Wywiercenie otworów montażowych

Jak zamontować szyny sufitowe PCV i aluminiowe?-3Kiedy wyznaczymy już miejsca na otwory montażowe, pozostaje je wywiercić. Właśnie na tym etapie przyda się wiertarka wyposażona w wiertło do betonu. Najlepiej wiercić pod kątem 90 stopni, trzymając wiertarkę prostopadle do sufitu. Trzeba uważać na instalacje wodociągowe i elektryczne - wwiercenie się w rurę bądź przewód może być niezwykle niebezpieczne. Przy wierceniu warto pamiętać o stabilnej podstawie - lepsza od krzesła będzie niewielka drabina. Karnisz ścienny zazwyczaj ma w komplecie potrzebne kołki, a instrukcja każdego z nich podpowie nam co jaką szerokość musimy wwiercić się w sufit.

Montaż i poziomowanie szyny sufitowej

Jak zamontować szyny sufitowe PCV i aluminiowe?-4Kiedy mamy już wywiercone otwory, wystarczy zamontować w nich szynę. Do otworów wkładamy kołki. Następnie przykładamy prowadnicę - jeśli wszystkie kroki wykonaliśmy dokładnie, rozkład kołków i otworów w szynie będzie się zgadzać. Ostatni krok to wkręcenie wkrętów - najprościej zrobić to przy pomocy wiertarki. Konieczne będzie również sprawdzenie poziomu szyny. Tutaj właśnie przyda się poziomica. Może się okazać, że niektóre wkręty trzeba będzie przykręcić nieco mocniej. Odpowiednio wypoziomowany karnisz sufitowy będzie wygodny w użytkowaniu i zapewni równe rozłożenie się materiału. 

Montaż osłony szyny sufitowej

Jak zamontować szyny sufitowe PCV i aluminiowe?-5Wspominaliśmy już o maskownicy. Ten niepozorny element może wydatnie wpłynąć na estetykę pomieszczenia. Jak zamontować osłonę szyny sufitowej? Niektóre maskownice na szyny sufitowe są kompatybilne z prowadnicą i wystarczy je wcisnąć. Część montuje się jednak na kleju. Najbardziej pracochłonny jest montaż maskownicy w formie listwy przysufitowej, którą trzeba delikatnie przykręcić. Osłonę szyny można dodatkowo ozdobić - niektórzy montują na niej oświetlenie LED. Szynę sufitową możemy dowolnie zasłonić maskownicą. Możemy zamontować ją na całej długości szyny lub wybrać maskownicę dłuższą od szyny sufitowej.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili