Prasowanie firan czy zasłon dla niejednego to wielka zmora. Przecież prasowanie dużego kawałka tkaniny nie jest takie proste. W jaki sposób możemy sobie to ułatwić? Wiesz, że istnieje wiele materiałów firan i zasłon, które nie trzeba prasować? Ponadto istnieje wiele różnych sposobów na uniknięcie prasowania firany czy zasłony.

Jakich firan i zasłon nie trzeba prasować?

Których firan nie trzeba prasować?

Tkaniny , które "prasują się" same? Brzmi nierealnie? To nie magia, ale fizyka . Gruby splot, ciężkie materiały samoistnie się wygładzają i prostują pod własnym ciężarem, gdy tylko zawiesisz je na karniszu. Gdzie znaleźć takie firany? Oczywiście u nas :-) ale też w wielu innych sklepach. Takimi materiałami, które cechuje trwałość, wytrzymałość, a także bogate wzornictwo to firany żakardowe. Do wyboru mamy również różnego rodzaju siatek, tiulu. Znakomitym materiałem, który sprawdzi się w tej dziedzinie będzie markizeta .

Jaki firan nie prasować? Najlepiej te, które są fabrycznie pomięte czyli firany kreszowane. Ich przypadkowa i nierówna struktura nie ma nic wspólnego z niedbalstwem. Celowo wymięte tkaniny potrafią tworzyć interesujący efekt ozdobny.

Firany żakardowe - hit czy kit?

Firany żakardowe były , są i będą jednymi z najbardziej popularnych i ogólnodostępnych produktów. Prawdą jest, że ostatnimi czasy dostępność wielorakich tkanin wyparły od dawna popularne tkaniny żakardowe, jednak wciąż są one na topie pod względem dostępności i ceny. Wytrzymałość , trwałość i wzornictwo tkanin jest ich wielkim atutem, a brak konieczności prasowania skłoni niejednego do zakupu tego typu tkaniny.

Jak prać firany, aby prasowanie firan nie było konieczne?

Podstawową informacją dotyczącą prania firan jest wszyta metka. Jednak większość firan, których nie trzeba prasować jest bardzo łatwych do wyprania. Często wystarczy odświeżyć firany w niskiej temperaturze. Tkaniny "bez prasowania" takie jak żakard, markizeta, organza czy tiul pierz z możliwie najniższej temperaturze, która nie przekroczy 30 stopni Celsjusza, użyj delikatnego płynu zmiękczającego dedykowanego do prania firan.

Ale co zrobić, żeby nie prasować firan? Wystarczą dwie rzeczy: ustaw minimalne obroty wirowania i powieś wilgotne firany. Wilgotne firany są cięższe, dzięki czemu wyprostują się pod własnym ciężarem.

Nie masz możliwości powieszenia wilgotnej firany, np. ze względu na drewnianą podłogę? Użyj suszarki do bielizny i połóż na druty inną tkaninę, np ręcznik, aby pręty suszarki nie odbiły się na strukturze materiału

Na co zwrócić uwagę przy zakupie firan, aby dać odpoczynek swojemu żelazku?

  • wybierz nie wymagające prasowania, niegniotące się materiały: firany kreszowane, żakardy, markizety, siatki

  • kup materiały z luźnym splotem oczek (im rzadszy splot, tym mniej prasowania)

  • postaw na firany z dużymi , gęstymi wzorami - skutecznie zamaskują zmięcia tkaniny

Sposoby na unikanie prasowania

Sam wybór marszczenia firany pozwoli na skuteczne zamaskowanie zmięć materiałów. Aby uniewidocznić zagniecenia materiały wystarczy wybrać gęściejsze, nieregularne marszczenie, np. na taśmie SMOK 1:2,5. Większa ilość materiału, i jego nieregularne pofałdowanie skutecznie ukryje niektóre zagniecenia. Masz pytanie , jakie marszczenie firan i zasłon wybrać do swojego domu? - zapytaj naszego eksperta

Efektownie upięte firany również zamaskują niedoprasowane części tkaniny. Świetnym rozwiązaniem jest dobór dodatków , które jednocześnie ozdobią i obciążą dekoracje. Czy wiesz , że w naszym standardzie , każda firana i zasłona posiada specjalne kieszonki z obciążnikami, które dodatkowo obciążają tkaninę i pozwalają na łatwiejsze "wyprostowanie" tkaniny po praniu? Przekonaj się u zamów firany na wymiar w naszym konfiguratorze.

Zasłony , które nie potrzebują prasowania

Podobnie jak w przypadku firan , warto zwrócić uwagę na zasłony kreszowane. Fabrycznie gniecione zasłony będą się świetnie prezentować rozwieszone bezpośrednio po praniu w wilgotnym stanie.

Zasłony żakardowe, podobnie jak firany z tego typu materiału "prasują się same" zachowując estetyczny wygląd przez cały czas.

Wystarczy pamiętać o praniu w niskiej temperaturze i minimalnym wirowaniu, aby dodatkowo nie zagniatać materiałów.

Zasłony welwetowe - czesanie zamiast prasowania

Zasłony welwetowe - czesanie zamiast prasowania

Bardzo często duża gramatura tkanin velvetowych i własny ciężar wystarczają, aby materiał się sam się wyprasował. Wystarczy powiesić zasłony i dodatkowo je "wyczesać" specjalną szczotką , aby usunąć powstałe zagniecenia.

Dekoracje okienne w specjalistycznych sklepach

Najprostszym sposobem na znalezienie firan i zasłon nie wymagających prasowania jest odwiedzenie lub skontaktowanie się ze specjalistycznym sklepem.

W naszych sklepach stacjonarnych oraz głównym salonie razem z naszymi projektantami zaprojektujesz wymarzone dekoracje okienne. Na miejscu czeka na Ciebie grono specjalistów, które odpowie na każde pytanie związane z tkaninami. Pomoże znaleźć zasłony, firany bez prasowania. Odpowiemy jak wykonać pranie firan, i które tkaniny nie wymagają prasowania.

Na miejscu możesz również dotknąć tkaniny , które znajdują się u nas na regałach lub wieszakach.

Zarówno w sklepach stacjonarnych jak i sklepie internetowym dostępne są wszystkie firany wykonane z tkanin, o których wcześniej pisaliśmy. W sklepie internetowym również czeka na Ciebie support. Online jest również możliwość zamówienia darmowych próbek materiałów. Wystarczy wejść w interesującą Cię tkaninę i kliknąć przycisk "Zamów darmową próbkę".

Sposoby na unikanie prasowania

Których firan nie trzeba prasować?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie firan, aby dać odpoczynek swojemu żelazku?

Zasłony , które nie potrzebują prasowania

Jak prać firany, aby prasowanie firan nie było konieczne?

Firany żakardowe - hit czy kit?

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili