Firany i zasłony od lat są podstawowymi elementami wystroju wnętrza. Dzięki nim wnętrze staje się bardziej przytulne, a klimat przeradza się w domowy. Przez większość lat podstawowym rozwiązaniem były metalowe lub drewniane karnisze ścienne. Od jakiegoś czasu na rynku pojawiły się nowoczesne karnisze i alternatywne rozwiązania dla karniszy. W dzisiejszym poradniku zaprezentujemy zestawienie zalet i wad tradycyjnego karnisza ściennego, szyny sufitowej i przedstawimy rodzaje obecnie stosowanych karniszy.Karnisz tradycyjny czy szyna sufitowa?

Rodzaje dostępnych karniszy

Urządzając swój dom, każdy z nas ma odmienną wizję i pomysł na zagospodarowanie przestrzeni. Wielu z nas decyduje się na pomoc architekta wnętrz. Co jednak zrobić, gdy nie mamy zwizualizowanego pomysłu. Który typ karnisza wybrać?

Obecnie na rynku jest wiele typów karniszy na wymiar. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • szyna KS

  • szyna CKS

  • szyna PCV

  • karnisze drążkowe

  • karnisze szynowo-drążkowe

  • karnisze elektryczne

  • karnisze linkowe

Skupimy się tym razem na najpopularniejszych rozwiązaniach: karnisz drążkowy oraz szyna sufitowa.

Karnisz tradycyjny - charakterystyka

Karnisz ścienny, bo tak często nazywamy tradycyjny karnisz drążkowy to obok szyn sufitowych jedna z najczęściej i najchętniej wybieranych opcji do każdego wnętrza.

Karnisze drążkowe - wyróżniamy wśród nich karnisze pojedyncze i karnisze podwójne. Najczęściej stosowane są karnisze metalowe, rzadziej karnisze drewniane. Drążki są zamocowane do ściany przy pomocy specjalnych uchwytów. Są dostępne inne rozwiązania, np. karnisz rurkowy do wnęki - wystarczy użyć specjalnych uchwytów, które pomogą nam zamocować rurkę we wnęce od ściany do ściany. W zależności od liczby drążków na uchwytach ściennych możemy wieszać zasłony i firany na specjalnych kołach z żabkami lub dekoracje okienne na przelotkach.

Zalety karnisza drążkowego

Niewątpliwą zaletą karniszy ściennych jest ich uniwersalność. Są dostępne wielu kolorach, mogą mieć różną grubość, a ich zakończenia mogą być proste lub mogą przybierać postać różnych ciekawych kształtów. Duża gama kolorów i wiele rodzajów zakończeń drążków daje nam mnóstwo opcji, które możemy indywidualnie dopasować do swoich potrzeb.

Karnisz tradycyjny - charakterystyka

Karnisze ścienne - wady

Jedną z wad karnisza tradycyjnego jest konieczność wieszania dekoracji na żabkach, które są mniej wygodnym rozwiązaniem od zastosowania specjalnych agrafek, które łatwiej zapiąć i mają solidniejsze zapięcie. Jednak w tym przypadku możemy uszyć karniszy szynowo-drążkowych, które w swoim wyglądzie i sposobie montażu są podobne do karnisza tradycyjnego, lecz posiadają szynę, do której można wpiąć inne zapięcia niż żabki.

W przypadku , gdy na tej samej ścianie, na której wiszą zasłony, mamy zawieszony grzejnik lub inny wystający element, konieczne jest zastosowanie dłuższych uchwytów ściennych. Im dłuższe uchwyty, tym drążki będą w większej odległości od ściany. Taka sytuacja nie jest pożądana, jeśli musimy zawiesić ciężkie zasłony na oknie.

Szyna sufitowa - charakterystyka

Karnisze szynowe to jedne z najmocniej rozwijających się typów karniszy na rynku. Ich nowoczesność, funkcjonalność i minimalizm przekonują do siebie niejedną osobę. Szyna montowana do sufitu może zostać zasłonięta specjalną maskownicą, maskownicą z płyty GK. Szyna sufitowa KS posiada jedynie 2 cm wysokości, przez co może być również zasłonięta przez materiał zasłon i firan, jeśli są odpowiednio uszyte lub być ukryta we wnęce, gdy mamy sufit podwieszany.

Zalety szyny sufitowej

Szyna montowana do sufitu ma wiele zalet. Szyny często są montowane na "niewidocznych" uchwytach. Uchwyty są montowane między sufitem i szyną, w które szyna jest wklikiwana (Klick system). Szyny wykonane z aluminium można przekształcić w kilkumetrowe ciągi pozwalające na manewrowanie ciężkimi zasłonami na minimalistycznym systemie nośnym. Można je zamontować w linii prostej lub łuku. Zasłony na szynie można swobodnie przesuwać ręcznie, za pociągnięciem sznurka ( szyny CKS) lub przy pomocy silników elektrycznych. System prowadzenia w połączeniu z wygodnymi agrafkami poradzi sobie świetnie w przypadku ciężkich zasłon.

Szyny sufitowe bardzo często są stosowane przy dużych, szerokich oknach, w miejscach gdzie potrzebujemy rozciągać zasłony na wiele metrów ścian. Wnęka okienna to też dobre miejsce na szyny sufitowe. W przypadku gdy nie ma na nie miejsca na suficie, można pokusić się o takie rozwiązanie, zwłaszcza, gdy zależy nam na efekcie lekkości i potrzebujemy jedynie zawiesić lekkie firanki, aby przysłonić wpadające promienie słoneczne.Zalety karnisza drążkowego

Szyny sufitowe - wady

Dla jednych minimalizm, który oferują szyny sufitowe jest wielką zaletą, dla innych może być to wadą. Karnisze ścienne są dużo bardziej dekoracyjne. Najczęściej szyny sufitowe są w dwóch kolorach: białym i czarnym. Jednak dostępne są też inne rozwiązania. W przypadku karniszy rurowych, gama kolorystyczna jest dużo większa.

Gdzie kupić karnisze?

Szyny sufitowe i inne karnisze najlepiej kupić w specjalistycznych salonach dekoracji okiennych. Również w naszych sklepach stacjonarnych w sprzedaży dostępne są wszystkie rodzaje karniszy, gdzie można zamówić usługę kompleksowego montażu karniszy oraz uszycia i zakładania zasłon, firan i innych dekoracji okiennych. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zakupienia i montażu szyn sufitowych o długości nawet do 7 metrów bez łączenia szyn. Przyjeżdżając do naszego salonu możesz porównać każdy system nośny, elementy dekoracji oraz przy okazji dobrać typ dekoracji okiennych takich jak zasłony, firany, rolety rzymskie.

Szyny sufitowe jak również inne karnisze wraz doborem tkaniny, zasłon, firan można zamówić w naszym sklepie internetowym - telefonicznie u projektantów dekoracji okiennych.

Karnisz czy szyna sufitowa? Podsumowanie

Karnisze tradycyjne i szyny sufitowe to najpopularniejsze systemy nośne. Karnisze tradycyjne są uniwersalne i mają dekoracyjny charakter. Zaletą szyn sufitowych jest lekkość i możliwość łatwego zamaskowania tkaniną, maskownicą, czy po prostu ukryciem się we wnęce.

Obydwa rozwiązania mają wiele zalet i wad, których ostateczny rozrachunek pomoże nam zadecydować o ich wyborze. Warto zastanowić się nad prowadzeniem zasłon, aby odpowiedni typ karnisza był w stanie utrzymać wybrane tkaniny.

Trzeba zadać sobie pytanie czy zależy nam na dekoracyjnym rozwiązaniu czy minimalistycznym akcencie. Finalna decyzja zależy głównie od osobistych preferencji.

szyna PCV

Zalety szyny sufitowej

Szyna sufitowa - charakterystyka

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili