Walczysz z lodowatą podłogą w łazience? Oto skuteczny sposób na zimne płytki: dywaniki do łazienki i nie tylko, które przyniosą ciepło i komfort Twoim stopom.Sposób na zimne płytki - dywaniki do łazienki i nie tylko

Najważniejsze informacje

Walczysz z lodowatą podłogą w łazience? Oto skuteczny sposób na zimne płytki: dywaniki do łazienki i nie tylko, które przyniosą ciepło i komfort Twoim stopom. W tym artykule znajdziesz praktyczny przewodnik, który pomoże Ci wybrać rozwiązania idealne dla Twojego domu.

 • Dywaniki łazienkowe zapewniają komfort termiczny, bezpieczeństwo poprzez zapobieganie poślizgom oraz kontrolę wilgoci poprzez absorpcję wody.
 • Wybierając dywanik łazienkowy, należy zwrócić uwagę na kryteria takie jak antypoślizgowa podstawa, materiał, wzór, kolor oraz rozmiar i kształt, aby spełniał zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne.
 • Regularne pranie i prawidłowe suszenie dywaników łazienkowych są kluczowe dla ich higieny, bezpieczeństwa i długości życia, a alternatywami dla nich mogą być maty antypoślizgowe oraz podgrzewane podłogi.

dywanik łazienkowy wzorzysty

Zalety używania dywaników łazienkowych

Dywaniki łazienkowe, choć niepozorne, mogą znacząco poprawić komfort korzystania z łazienki. Jedną z najważniejszych zalet dywaników jest to, że stanowią one barierę między naszymi stopami a zimnymi płytkami. Nikt nie lubi wychodzić z ciepłej kąpieli tylko po to, żeby stanąć na zimnej, twardej podłodze. Dywaniki łazienkowe rozwiązują ten problem, izolując nasze stopy od zimnego podłoża i oferując przyjemne uczucie miękkości pod stopami.

Ponadto, dywaniki łazienkowe są niezwykle praktyczne. Pomagają utrzymać podłogę w łazience suchej, absorbując wodę, która mogłaby tam dostać się podczas kąpieli czy mycia rąk. Dzięki temu pomieszczenie jest bezpieczniejsze, a ryzyko poślizgnięcia się na mokrej podłodze jest znacznie mniejsze.

Ochrona przed zimnymi płytkami

Jak już wcześniej wspomniano, jednym z głównych powodów, dla których warto zainwestować w dywanik łazienkowy, jest ochrona przed zimnymi płytkami, czyli zimne kafelki. To nieprzyjemne uczucie, gdy po ciepłej kąpieli stajemy na zimnej podłodze, może zniechęcić do korzystania z łazienki, szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku.

Dywaniki łazienkowe nie tylko chronią stopy przed chłodem, ale również dodają komfortu podczas użytkowania łazienki. Są miękkie i przyjemne w dotyku, a ich materiał, jak na przykład bawełna egipska, poliester czy poliamid, posiada dodatkowo właściwości izolacyjne. Dzięki temu stopy są nie tylko chronione przed zimnem, ale również otulone miękkim, ciepłym materiałem, co zdecydowanie poprawia komfort korzystania z łazienki. Ochrona płytek łazienkowych jest również istotna, gdyż przedłuża ich żywotność i utrzymanie estetyki.

Zapewnienie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem w każdym domu, a łazienka, z uwagi na swoje specyficzne warunki, wymaga szczególnej uwagi. Mokra podłoga to jedno z największych zagrożeń, które mogą prowadzić do poślizgnięć i upadków. Dlatego dywaniki łazienkowe są niezwykle ważne. Oto dlaczego:

 • Zapewniają dodatkową przyczepność
 • Redukują ryzyko poślizgnięcia się
 • Dywaniki z antypoślizgowym spodem dodatkowo utrzymują się w jednym miejscu, nawet gdy podłoga jest mokra.
Dzięki temu, nawet po wyjściu z wanny lub spod prysznica, możemy czuć się bezpiecznie.

Kontrola wilgoci

Kolejną, nie mniej ważną zaletą dywaników łazienkowych jest ich zdolność do absorpcji wilgoci. W łazience, gdzie często mamy do czynienia z dużą ilością wody, dywaniki łazienkowe pełnią kluczową rolę w utrzymaniu podłogi suchej. Absorbują wodę, która mogłaby dostać się na podłogę, na przykład po wyjściu z prysznica czy wanny, zapobiegając tym samym powstawaniu kałuż, które mogą prowadzić do poślizgnięć.

Dzięki temu łazienka jest nie tylko bezpieczniejsza, ale również czystsza.

Wybór idealnego dywanika do łazienki

Kiedy już przekonamy się do zalet posiadania dywanika w łazience, przyszedł czas na jego wybór. Wybierając dywanik do łazienki, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsze z nich to:

 • antypoślizgowa podstawa
 • materiał
 • wzór
 • kolor
 • rozmiar i kształt dywanika.
Wybór idealnego dywanika to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Oto kilka cech, na które warto zwrócić uwagę:
 • Materiał dywanika powinien być łatwy w utrzymaniu i odporny na częste pranie.
 • Dobrze, jeśli dywanik jest wykonany z materiału szybkoschnącego, aby uniknąć powstawania pleśni i grzybów.
 • Dodatkowo, dywanik powinien być wytrzymały i odporny na codzienne użytkowanie.

Materiały i ich właściwości

Na rynku dostępne są dywaniki łazienkowe wykonane z różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje zalety, dlatego warto znać ich właściwości, zanim zdecydujemy się na zakup. Wśród najpopularniejszych materiałów, z których wykonuje się dywaniki, znajdziemy:

 • bawełnę
 • mikrofibrę
 • bambus
 • gumę
Na przykład dywaniki wykonane z wełny, będące jednym z naturalnych materiałów, są chwalone za zdolność zatrzymywania wilgoci oraz zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza. Z kolei dywaniki z chenille wyróżniają się wodoodpornością i dużą trwałością, choć nie są tak miękkie jak te bawełniane. Z kolei tworzywa sztuczne są antypoślizgowe i szybko schną, a bambus i drewno są trwałe i izolują termicznie.

Wzory i kolory

Oprócz funkcjonalności, ważne jest również, aby dywanik pasował do wystroju naszej łazienki. W tym celu warto zwrócić uwagę na wzory i kolory dywanika. Jeśli nasza łazienka jest utrzymana w stonowanych kolorach, dobrze będzie wybrać dywanik w podobnej kolorystyce. Może to być na przykład dywanik jednokolorowy, który łatwo dopasujemy do reszty wystroju.

Jeżeli natomiast lubimy ekstrawagancję i kolor, możemy zdecydować się na dywanik z intensywnymi kolorami i geometrycznymi wzorami. Tego typu dywaniki dodadzą dynamiki i współczesnego wyglądu wnętrzu łazienki. Jeśli jednak wolisz bardziej stonowane rozwiązania, dywaniki w kolorach pastelowych będą doskonałym wyborem.

Rozmiar i kształt

Rozmiar dywanika powinien być proporcjonalny do rozmiarów łazienki, a kształt dopasowany do elementów wnętrza. Na przykład, prostokątne dywaniki pasują do większości łazienek, podczas gdy okrągłe dywaniki są idealne do narożnych lub wolnostojących wanien.

W przypadku większych łazienek warto rozważyć użycie kilku dywaników rozmieszczonych w strategicznych miejscach - to zwiększy funkcjonalność i estetykę wnętrza.

Pielęgnacja i utrzymanie dywaników łazienkowych

Zakup dywanika to jedno, ale aby służył nam jak najdłużej, musimy o niego odpowiednio dbać. Pielęgnacja dywaników łazienkowych polega przede wszystkim na regularnym czyszczeniu i praniu. Odpowiednie utrzymanie dywanika nie tylko przedłuży jego żywotność, ale także zapewni, że będzie bezpieczny i higieniczny do użytku.

Pranie dywanika powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć uszkodzeń materiału. Po praniu dywanik należy dokładnie wysuszyć i wietrzyć, aby zapobiec rozwojowi pleśni i bakterii.

W przypadku dywaników wykonanych z bawełny, można je prać w pralce, a ich szybkie schnięcie sprawia, że są wygodne w użytkowaniu.

Czyszczenie i pranie

Czyszczenie dywaników łazienkowych nie jest trudne, ale wymaga regularności. Zaleca się pranie dywaników co najmniej raz w tygodniu, aby zapewnić ich higienę i świeżość. W przypadku dywaników bawełnianych, można je prać w pralce w temperaturze nie wyższej niż 40°C. Takie pranie jest wystarczająco skuteczne, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, nie niszczy jednocześnie materiału.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów czyszczących na dywanikach warto przetestować je na niewielkim, niewidocznym fragmencie, aby upewnić się, że nie uszkodzą one koloru ani struktury dywanika. Dywaniki z włókien syntetycznych wymagają szczególnej ostrożności przy praniu, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych gorącem.

Z kolei gumowe chodniczki łazienkowe wymagają jedynie przetarcia ściereczką z mydłem i spłukania wodą.

Suszenie i wietrzenie

Po praniu dywaników łazienkowych bardzo ważne jest ich odpowiednie wysuszenie. Dywaniki powinny być suszone w dobrze przewietrzanym miejscu, daleko od bezpośredniego źródła ciepła, takiego jak grzejnik czy słońce. Warto również od czasu do czasu odwracać dywanik na drugą stronę, aby upewnić się, że wysycha równomiernie.

Pamiętaj, że dywanik powinien być całkowicie suchy przed ponownym użyciem, aby uniknąć rozwoju pleśni i bakterii.

Alternatywy dla dywaników łazienkowych

Choć dywaniki łazienkowe są bardzo praktyczne, istnieją również inne rozwiązania, które mogą zastąpić je w łazience. Do najpopularniejszych alternatyw należą maty antypoślizgowe i podgrzewane podłogi. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i mogą być doskonałym wyborem dla osób, które szukają nowoczesnych i praktycznych rozwiązań do swojej łazienki.

Maty antypoślizgowe są szczególnie polecane dla osób z małymi dziećmi lub starszymi, które mogą mieć problemy z utrzymaniem równowagi. Maty te mają gumowy spód, który zapewnia doskonałą przyczepność, nawet na mokrej podłodze, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo w łazience.

Maty antypoślizgowe

Maty antypoślizgowe to praktyczne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo w łazience. Są wykonane z materiałów, które doskonale przyczepiają się do podłogi, nawet gdy jest mokra, co znacznie zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Ponadto, maty antypoślizgowe mają wiele zalet:

 • Są łatwe w utrzymaniu. Można je łatwo oczyścić.
 • Ich gumowy spód sprawia, że są odporne na wodę i wilgoć.
 • Dzięki temu są idealne do łazienek, gdzie często mamy do czynienia z dużą ilością wody.

Podgrzewane podłogi

Podgrzewane podłogi to coraz bardziej popularna alternatywa dla dywaników łazienkowych. Dzięki nim podłoga w łazience jest zawsze ciepła, co zdecydowanie zwiększa komfort korzystania z łazienki, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach roku.

Ogrzewanie podłogowe może być podłączone do istniejącego pieca, co umożliwia jego współpracę z różnymi rodzajami kotłów. Ponadto, niektóre systemy ogrzewania podłogowego, takie jak na przykład folia grzewcza na podczerwień, zużywają mniej energii, zachowując dużą bezwładność cieplną ogrzanej podłogi.

Praktyczne zastosowania dywaników poza łazienką

Choć dywaniki łazienkowe są najczęściej kojarzone z łazienką, mogą być również używane w innych pomieszczeniach. Na przykład, dywaniki mogą być stosowane w kuchni, gdzie wzmacniają izolację termiczną i akustyczną oraz chronią podłogę przed uszkodzeniami.

Inne miejsce, gdzie dywaniki mogą okazać się przydatne, to przedpokój. Tutaj dywanik nie tylko zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami, ale również dodaje pomieszczeniu domowej atmosfery. Niezależnie od miejsca, w którym zdecydujemy się na użycie dywanika, pamiętajmy o jego regularnym czyszczeniu i pielęgnacji, aby służył nam jak najdłużej.

Podsumowanie

Podsumowując, dywaniki łazienkowe pełnią wiele istotnych funkcji - od poprawy komfortu, przez zapewnienie bezpieczeństwa, po kontrolę wilgoci. Wybierając dywanik do łazienki, warto zwrócić uwagę na jego materiał, wzór, kolor oraz rozmiar i kształt. Pamiętajmy również o regularnym czyszczeniu i praniu dywaników, aby zapewnić ich higienę i długotrwałość.

Z drugiej strony, jeśli poszukujesz alternatywy dla dywaników łazienkowych, warto rozważyć maty antypoślizgowe czy podgrzewane podłogi. Niezależnie od wyboru, pamiętaj, że bezpieczeństwo i komfort powinny być zawsze na pierwszym miejscu. I pamiętaj, że dywaniki łazienkowe to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również sposób na dodanie charakteru i stylu do Twojej łazienki.

miękki pomarańczowy dywanik łazienkowy | zaslony-firany.pl

jasne dywaniki łazienkowe

żółty dywanik do łazienki

dywanik pleciony w stylu boho

Podziel się tym postem

Produkty powiązane

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili