Zazwyczaj najlepiej czujemy się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. W jasnych pokojach łatwiej o dobry humor i nastrój. Rankiem szybciej i raźniej zrywamy się z łóżka. Dużo promieni słonecznych to także więcej ciepła. Bywają jednak sytuacje, w których chcemy odciąć się od światła. Czasami staje się uciążliwe: razi w oczy, odbija się w ekranach, przeszkadza w pracy. Bywa, że chcemy też zaciemnić pokój, gdy wcześniej kładziemy się spać. Wtedy z pomocą przychodzą nam nowoczesne zasłony do salonu. W sklepach znajdziemy dwa rozwiązania, które mają pomóc w zaciemnieniu pomieszczenia. To zasłony typu blackout oraz dimout. Które z nich lepiej odetną jednak pokój od światła? Sprawdź, na które zasłony warto postawić.Blackout vs dimout -1

Blackout vs dimout. Z czego są wykonane i czym się różnią?

Oba wymienione typy zasłon w znacznym stopniu ograniczają napływ promieni słonecznych do mieszkania. Czasami są wręcz traktowane jednakowo i sprzedawane z podobnym opisem. Takie postawienie sprawy może jednak wprowadzić w błąd. Zasłony typu blackout oraz dimout nieco różnią się bowiem właściwościami i sposobem wykonania.Zasłony blackout inaczej nazywane są zasłonami zaciemniającymi. Najczęściej wykonuje się je z poliestru bądź bawełny. Zdecydowanie rzadziej dodaje się do nich domieszkę innych materiałów.Zwykle efektem końcowym jest przyjemna w dotyku, zwarta struktura. Sekretem zasłon blackout jest jednak cieniutka wartwa gumy, którą powleczona jest ich powierzchnia. Dzięki temu można zniwelować wszelkie luki w tkanym materiale. Ostateczny efekt może być różny. Szczególnie popularne są jednak zasłony blackout o gładkiej powierzchni. Można je zamówić w wielu wersjach kolorystycznych, łatwo dopasować je do stylu pokoju. Zasłony blackout często spotyka się na przykład w hotelach.Zasłony typu dimout to tkana struktura, która nieco różni się od tej, jaką znajdziemy w produktach blackout. W tym przypadku powłoka z gumy znajduje się tylko po jednej, “lewej” stronie. W związku z tym produkty dimout cechują się nieco zróżnicowaną powierzchnią. Surowcem wykorzystywanym do ich produkcji najczęściej również jest jednak poliester lub bawełna.

Jak zaciemnić pokój? Skuteczne wykorzystanie zasłon blackout i dimout

Wybór między zasłonami typu dimout i blackout powinien być podyktowany przede wszystkim oczekiwanym efektem końcowym. Z racji różnic w wykonaniu - chodzi przede wszystkim o wspomnianą gumową powłokę - zapewniają one bowiem odmienny stopień zaciemnienia pokoju. Mimo że oba rodzaje zasłon wrzuca się do worka z napisem “zaciemniające”, to określenie tak naprawdę należy się tylko jednemu z tych produktów.

Pełne zaciemnienie pokoju - zasłony blackout

Blackout vs dimout -2
Sto procent zaciemnienia pomieszczenia gwarantują jedynie zasłony blackout. Zazwyczaj, jeśli ich wielkość jest dobrze dopasowana do okna, wyłapują niemal wszystkie promienie słoneczne. Ich zasunięcie naprawdę czyni z dnia noc. Na tym jednak nie koniec ich atutów. Dzięki swojej konstrukcji zasłony blackout wytłumiają bowiem również część hałasów, lekko wyciszając pomieszczenie.

Poświata w pokoju - zasłony dimout

Blackout vs dimout -3
Tak skuteczne nie są zasłony typu dimout. W tym przypadku gumowa powłoka z tylko jednej strony nie jest w stanie zatrzymać wszystkich promieni. Wytłumianie światła ocenia się w tym przypadku na 80-85 procent. W związku z tym pozbędziemy się z pomieszczenia rażących w oczy promieni, ale w pokoju nie zapanują egipskie ciemności. Zasłony dimout wywołają efekt lekkiej poświaty.

Zasłony blackout - kiedy się przydadzą?

Blackout vs dimout -4
Zasłony typu blackout zapewniają nocne warunki o każdej porze dnia. Idealnie nadają się więc dla osób, które w dzień odsypiają pracę w nocy. Dzięki nim mogą w pełni odgrodzić się od świata zewnętrznego - słońca i większości hałasów. Zasłony blackout dobrze sprawdzają się na przykład w roli długich kotar do zasłaniania drzwi balkonowych czy tarasowych. Ich zasunięcie to dobry pomysł również wtedy, gdy w środku dnia chcemy na przykład obejrzeć film. Zapewniają w pokoju niemal kinowe warunki.

Zasłony dimout - kiedy na nie postawić?

Blackout vs dimout -5
Zasłony dimout sprawdzają się w sytuacjach, w których chcemy poradzić sobie z natrętnym światłem, ale nadal normalnie funkcjonować. Pomogą osobom, które pracują przy komputerze w mocno nasłonecznionych pokojach. To również znakomity środek do zapewnienia sobie prywatności. Często można je spotkać w restauracjach, recepcjach czy instytucjach publicznych.

Dimout & Blackout

Blackout vs dimout -6Na ostateczny wybór tkaniny na dekoracje do Twojego wymarzonego wnętrza niewątpliwie wpłynie wiele aspektów. Warto jednak pamiętać, że zarówno zasłony uszyte z tkaniny typu dimout i blackout idealnie wkomponują się w każde wnętrze, ponieważ posiadają ogromną ilość dostępności kolorystycznych i wzorów. Pamiętaj, że najważniejsze, abyś to Ty czuł się wyjątkowo w swoim wnętrzu. Sprawdź również nasz wcześniejszy artykuł Jak myć okna bez smug? Domowe sposoby na mycie okien

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili