Zasłony, firany i firanki to elementy, które wprowadzają domowy nastrój i uzupełniają każdą aranżację we wnętrzu. Chcąc zachować piękny wygląd zawieszonych firan warto dbać o ich czystość i regularnie je prać. Niestety zanieczyszczenie powietrza, kurz domowy i dym z papierosów nie mają litości dla jasnych firan. Śnieżnobiały kolor często szarzeje, żółknie i już po krótkim czasie na karniszu nie wygląda tak pięknie jak na początku. Warto wiedzieć jak zadbać o posiadane firany i skutecznie je wybielać tak, aby ich nie zniszczyć i cieszyć się elegancką czystością.

Czym najskuteczniej wybielić firany-1

Wybielanie firanek – kilka podstawowych wskazówek

Aby mieć śnieżnobiałe firanki warto zacząć od ich przechowywania. Świeżo wyprane lub nowe firanki warto przechowywać w suchej i zamykanej szafie. Tak, aby nie miały dostępu do światła. Dodatkowo zawinięcie ich w niebieski papier zapobiega żółknięciu i szarzeniu białego materiału. Pytanie czym wybielić firanki wydaje się bardzo na miejscu szczególnie, że szukając środków które nie uszkodzą i nie zniszczą delikatnego materiału coraz częściej sięgamy po naturalne środki do wybielania firan. Mamy tutaj bardzo szeroki wybór, który bez trudu dobierzemy do swoich potrzeb i upodobań.

Co przyczynia się do szarzenia i żółknięcia firanek?

Pożółkłe firanki najczęściej są efektem dużego zanieczyszczenia powietrza oraz paleniem tytoniu w domu. Jakość powietrza w większych miastach i nie tylko, często pozostawia wiele do życzenia. Otwieranie okna i wietrzenie pomieszczeń sprawia, że smog, kurz i inne zanieczyszczenia osadzają się na delikatnym materiale naszych firan. Dodatkowo naturalne materiały, takie jak bawełna czy len mają naturalną cechę wchłaniania kurzu. Nie bez szkodliwego wpływu na zasłony i firany jest dym papierosowy, który nie tylko pozostawia żółty odcień na firanach, ale również odpowiada za ich brzydki zapach.

Jak wybielić firanki w zależności od ich materiału? Na co uważać ?

Aby wybielić firanki warto sprawdzić z jakiego są materiału. W zależności od tego, czy są to tkaniny naturalne, czy sztuczne postępujemy z nimi odrobinę inaczej. Pranie firan najczęściej powinno przebiegać ręcznie, dotyczy to szczególnie tych delikatnych i cienkich materiałów. Jeżeli już chcemy użyć pralki pamiętajmy, aby ustawić delikatny program i nie prać ich w temperaturze wyższej niż 30 stopni. Warto również firanę złożyć i wyprać w bawełnianym woreczku ochronnym lub poszewce. Firany z naturalnych materiałów suszymy najlepiej na leżąco lub odwieszone na ręcznikach, tak aby nie powstały załamania i po przeprasowaniu możemy je powiesić. Firanki ze sztucznych włókien, można rozwiesić jeszcze wilgotne na karniszach. Ułożą się wtedy i wyprostują pod swoim własnym ciężarem oszczędzając nam pracy.

Czym najskuteczniej wybielić firanki-2

Jak i czym wybielić firanki? Domowe sposoby na śnieżnobiałe firanki

Chcąc wyprać firanki i uzyskać śnieżnobiały kolor warto sięgnąć po środki których używamy na co dzień w kuchni. Doskonale sprawdza się soda oczyszczona w której roztworze można namoczyć firany, lub gdy nie mamy czasu dodać ją do prania razem z proszkiem do delikatnych, białych tkanin. Taką samą pracę wykona proszek do prania i polopiryna. Gdy chcemy dodatkowo pozbyć się brzydkiego zapachu, na przykład z papierosów, możemy użyć soku z cytryny. Domowe sposoby prania firan są bezpieczne i nie zniszczą Twoich firan, pod warunkiem że zastosujesz pranie ręczne lub specjalny program do prania firan.

Jak prać firany — czyli uniwersalne metody

Piorąc firanki i wybielając je, warto pamiętać i kilku podstawowych zasadach. Delikatne tkaniny nie lubią wirowania i długich programów w automatach. Dlatego lepiej prać firanki ręcznie, a jeżeli chcesz już koniecznie włożyć je do pralki użyj do ich ochrony bawełnianego woreczka. Używaj zawsze środków do prania tkanin delikatnych, namaczaj firany w ciepłej ale nie gorącej wodzie i pamiętaj, aby dobrze je wypłukać. Nadmiar środków piorących jest tak samo niewskazany jak ich za mała ilość. Źle wypłukane firany mogą być nieprzyjemnie sztywne i jeszcze mocniej szarzeć po zawieszeniu.

W czym prać firanki?

Dwoma najczęściej wybieranymi środkami są płatki mydlane lub proszki do prania białych tkanin. Dodatkowo chcąc wzmocnić efekt wybielający lub wstępnie usunąć zabrudzenia, możemy zastosować specjalne wybielacze do firan lub domowe środki takie jak sól, proszek do prania czy sodę oczyszczoną. Wybielanie firanek domestosem też przynosi efekty, ale w przypadku delikatnej tkaniny powinna być to ostateczność gdy wszystkie metody już zawiodły i nie boimy się zniszczyć naszych dekoracji okiennych. Dodatkowo gdy mierzymy się z tłustymi plamami, możemy użyć do prania firanek płynu do mycia naczyń. Doskonale usuwa on tłuste plamy i przygotowuje materiał do dalszego czyszczenia i wybielania firanek. Sposoby te pomogą Ci wyprać takie dekoracje okienne jak firana 170x300 biała żakardowa dostępna w naszym sklepie.

Czym najskuteczniej wybielić firanki-3

Wybielanie firanek domowymi sposobami

Wybielanie firanek sodą czy proszkiem do pieczenia to domowe, bezpieczne sposoby na ponowne uzyskanie, utraconej bieli na firankach z różnych materiałów. To mało kosztowny sposób z którego warto również skorzystać, ponieważ jest nie szkodliwy dla środowiska. Również, gdy mamy różnego typu alergie powinniśmy skierować się w stronę bardziej naturalnych substancji. Oczywiście jeżeli nie jesteśmy przekonani do skuteczności domowych sposobów zawsze możemy użyć gotowych produktów przeznaczonych do wybielania firan. Na rynku mamy bogatą ofertę tego typu środków w różnej formie.

Jak wybielić firanki domowym sposobem?

Wybielanie firan domowymi sposobami jest bardzo proste. Opiera się w zasadzie na namaczaniu lub praniu materiału w substancjach, które mamy w domu. Mają one naturalne właściwości wybielające i oczyszczające dzięki którym, możemy na nowo cieszyć się bielą firan. Są to sprawdzone sposoby naszych mam i babć, które umiały wydobyć śnieżną biel z materiałów bez dostępu do chemicznych wybielających substancji. Do takiego wybielania, możemy użyć popularną sodę oczyszczoną czy proszek do pieczenia, ale również mniej znane skorupki jajek czy polopirynę. Zobacz też firany szyte na wymiar.

Jak wybielić firanki w zależności od materiału?

Przy wybielaniu firan znaczenie ma również materiał z jakiego zostały one wykonane. Do materiałów sztucznych najbardziej polecane są sól i ocet. Ten drugi niweluje efekt elektryzowania się materiału, dodatkowo te dwie substancje delikatnie usztywniają materiał. Nie obawiajcie się zapachu octu, szybko znika w praniu i po płukaniu nie ma po nim śladu. Wyprane firanki możemy powiesić na karniszu i praca gotowa.

Naturalne materiały pierze się bardzo dobrze w płatkach mydlanych i sodzie oczyszczonej. Biel w lnie czy bawełnie skutecznie odświeża również polopiryna. Kilka tabletek dodanych do ciepłej wody i namoczenie w niej tkaniny przed praniem poradzi sobie nawet z najgorszą szarzyzną.

Czym najskuteczniej wybelić firanki-4.jpg

Jak wybielić firanki, aby uzyskać śnieżnobiały efekt?

Przy wybielaniu firanek ważne jest, aby robić to w miarę często. Najlepiej za każdym razem gdy myjesz okna. Gdy częściej będziesz prać firany i zasłony ilość brudu do usunięcia będzie mniejsza, automatycznie pranie będzie prostsze. Dodatkowo w przypadku bawełnianych firan warto do ostatniego płukania dodać krochmal, nada on kształt firanie i sprawi, że brud nie będzie tak mocno wnikał w materiał.

Każdy z przedstawionych sposobów pozwoli Ci cieszyć się czystymi i białymi firanami. Który wybierzesz zależy od Ciebie. Ważne aby zawsze prać firanki według zaleceń producenta, inaczej narażamy się na zniszczenie delikatnego materiału i konieczność zakupu nowych dekoracji okiennych. Zobacz jak dobrać zasłony do koloru ścian

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili