Podnoszą ciśnienie, wyciszają, pobudzają do logicznego myślenia. Wpływ kolorów na samopoczucie i nasz nastrój jest większy, niż nam się wydaje. Na co dzień zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, tymczasem dobrze dobrane kolory w naszym otoczeniu mogą uczynić nasze życie łatwiejszym. Wystarczy zadbać o poprawne zestawienie barw we wnętrzach lub dodatki w odpowiednich kolorach. Komfortowe wyciszenie umysłu pod zieloną ścianą, bardziej wydajna praca w otoczeniu żółtych elementów - to wskazówki, z których naprawdę warto skorzystać. Psychologia kolorów dowodzi, że niektóre barwy oddziałują na nas fizycznie, a inne są uwarunkowane wychowaniem i kulturą, w jakiej żyjemy. Sprawdziliśmy, jak kolory wpływają na nastrój.

Jak kolory wpływają na człowieka? Podział barw

O grupach kolorów uczymy się już w szkole podstawowej. Dowiadujemy się o najbardziej podstawowym podziale barw - na ciepłe i zimne. Do tych pierwszych zaliczamy czerwony, pomarańczowy czy żółty, do tych drugich - zielony, niebieski oraz fioletowy. Do tego dochodzą tak zwane kolory neutralne, czyli biel i czerń, ale także odcienie brązu oraz szarości. Według założeń psychologii koloru, ciepłe barwy działają na nas pobudzająco. Natura sprawiła, że to właśnie one jako pierwsze przyciągają nasz wzrok. Nawet niewielka obecność tych kolorów może zaktywizować nas do działania. Z drugiej strony, przebywanie w pomieszczeniach, w których jest zbyt dużo intensywnych, ciepłych barw, może powodować fizyczny niepokój. Co innego kolory zimne. Są uważane za zdecydowanie bardziej “poważne”, część z nich również za eleganckie. Widać to w kanonach mody. Przede wszystkim jednak zimne barwy uspokajają i skłaniają do refleksji. Raczej nie pobudzają, choć ich nieco ocieplone odcienie również mogą okazać się kolorami pełnymi życia.

Jak kolory wpływają na nastrój, czyli od harmonii do pobudzenia

Poszczególne barwy niosą jednak ze sobą jeszcze bardziej konkretne znaczenie. Gdy znamy psychologię kolorów i ich wpływ na nasze samopoczucie, możemy zadbać o odpowiedni wystrój pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Taka wiedza pomoże nam także w kreowaniu własnego wizerunku przez dobór strojów i dekoracji. Narzuta lub koc o ciekawym wzorze potrafi znacznie poprawić wygląd mieszkania. 

Niebieski - pozytywny odbiór gwarantowany

Niebieski - pozytywny odbiór gwarantowanyJednym z ulubionych kolorów wielu ludzi jest niebieski. Wiążą się z nim niemal wyłącznie pozytywne skojarzenia. Niebieski pomaga przywrócić harmonię, jest symbolem spokoju ciała i umysłu. Pomaga ukoić nerwy, wzmacnia koncentrację i sprzyja kreatywności. Przy okazji działa “schładzająco” na nasz organizm - nie bez powodu to właśnie niebieskie ściany mają szpitalne sale przeznaczone dla osób po oparzeniach.

Żółty - na lepszy apetyt

Żółty - na lepszy apetytŻółty to kolejny kolor, który wywołuje u ludzi pozytywne reakcje. To właśnie tę barwę zwykle dostrzegamy jako pierwszą. Rozwesela nasze otoczenie, a jako kojarzona ze słońcem dodaje pozytywnej energii. Jednocześnie pobudza do działania - dotyczy to szczególnie wyrazistych odcieni, które pomagają wydajniej pracować. Z tym kolorem trzeba jednak uważać, w nadmiarze może irytować. Łagodniejsze wersje żółtego pomogą też rozładować napięcie. Restauratorzy zauważyli natomiast, że żółty… pobudza apetyt.

Różowy - bardziej kobieca czerwień

Różowy - bardziej kobieca czerwieńCzerwony jest jednym z kolorów, które działają na człowieka najbardziej intensywnie. Według badań już sam widok czerwieni podnosi ciśnienie krwi. Różowy jest jego łagodniejszą wersją. Kojarzy się z radością i romantyzmem. Zgodnie z psychologią koloru łączy się z kobiecością i wrażliwością, ale również pewnością siebie oraz zamiłowaniem do ryzyka. Róż przyciąga uwagę, ale nie będzie nadmiernie pobudzać.

Zielony - ukojenie dla umysłu

Zielony - ukojenie dla umysłuNaukowcy potwierdzili też wpływ zieleni na nasze mózgi. Ten kolor przynosi ukojenie naszemu umysłowi, pozwala pozbierać myśli i uspokoić skołatane nerwy. Pomaga odnaleźć równowagę, jest także kolorem wzmacniającym poczucie zaufania. To najbardziej zrównoważony kolor, ale niesie ze sobą nie tylko spokojne uczucia - to także symbol natury, życia i zdrowia. W naszej kulturze jest też łączony z prestiżem.

Biały - indywidualizm i elegancja

Biały - indywidualizm i elegancjaNa nasze samopoczucie mogą wpływać także barwy neutralne, takie jak biel. To kolor kojarzony ze świeżością i czystością. Biel nieco łagodzi emocje, jest odpoczynkiem dla oczu. To także wyraz indywidualizmu i elegancji rodem z białych koszul i sukni ślubnych. Jednocześnie jednak z tą barwą trzeba mieć się na baczności. Osoby w gorszym nastroju towarzystwo bieli może pozbawić energii i dodatkowo zdołować. Co ciekawe, w kulturach wschodnich biały jest też kolorem żałoby.
➜ Sprawdź również: Haftowanie ręczników

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili