Rolety rzymskie ostatnimi czasy cieszą się dużą popularnością. Ich prosty wygląd wraz z nietuzinkowym sposobem złożenia i różnorodnością materiałów daje efekt, który zadowoli nawet najbardziej wymagających. Montaż rolety rzymskiej można zlecić specjaliście lub spróbować montażu o własnych siłach. Poniżej przedstawimy kilka praktycznych wskazówek na temat bezproblemowego i profesjonalnego montażu rolety rzymskiej w Twoim domu.

Jak zamontować rolety rzymskie? praktyczne wskazówki

Sposoby montażu rolet rzymskich

Zanim przystąpimy do montażu rolety rzymskiej powinniśmy zastanowić się jaki sposób montażu rolet wybrać. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Możemy zamontować rolety inwazyjnie lub bezinwazyjnie, do ramy okiennej, do sufitu lub do ściany. Przed wierceniem warto upewnić się , że wymiary zamówionej rolety są prawidłowe do odpowiedniego sposobu zawieszenia.

Montaż rolet do sufitu

Najbardziej popularnym sposobem montażu rolet rzymskich jest montaż do sufitu. Ten sposób zamontowania rolety powiększa optycznie pomieszczenie. Montując roletę rzymską do sufitu zostawiamy również miejsce na pole złożenia rolety w nadprożu. W zależności od całkowitej wysokości rolety rzymskiej oraz wybranej tkaniny ( materiał rolety) pole złożenia jest różne, ale orientacyjnie pole złożenia rolety można przyjąć dzieląc wysokość rolety przez 10. Jest to bardzo ważne, aby zostawić miejscu w nadprożu, aby roleta mogła się w całości zwinąć , nie przysłaniając przy tym okna. Dzięki mocowaniu rolety rzymskiej na odpowiedniej wysokości wyjście na balkon lub otwarcie okna, np. przy jego myciu nie przysparza problemów.

Roleta rzymska montowana ściany

Rolety rzymskie montujemy do ściany w momencie, gdy mamy odpowiednio wysokie nadproże lub okno jest na tyle wąskie, że montaż do sufitu zaburzyłby proporcje w pomieszczeniu. Do montażu ściennego używamy dedykowanych uchwytów. To rozwiązanie jest równie popularne jak montaż do sufitu.

Montaż rolet do sufitu

Rolety rzymskie montowane na ramie okna

Najprostszym sposobem na montaż rolety rzymskiej jest bezinwazyjny montaż do ramy okna. Bardzo często nie wymaga on wiercenia i używania śrub. Można zamówić system, w którym roleta montowana jest na ramie okna za pomocą bezinwazyjnych uchwytów. Zaletą jest szybkie mocowanie rolety rzymskie na uchwytach, które dodatkową posiadają mocną taśmę dwustronną w miejscach styków uchwytu z ramą okienną. Rolety rzymskie montowane w ten sposób ma jednak swoje wady. Z uwagi na to, że cały mechanizm rolety zamontowany jest na ramie okna, utrudniają one otwieranie okna w pełnym zakresie i zawadzają o wnękę okienną.

Roleta rzymska na karniszu - atrapa

Nie potrzebujesz zwijać rolety, a zależy Ci na efekcie wizualnym rolety rzymskiej? Możesz zamówić atrapę rolety rzymskiej, czyli uszyta roleta rzymska z fiżbinami, sznurkami mocowana za pomocą rzepu do karnisza. Wystarczy, że karnisz i i roleta rzymska będą miały naklejony rzep, aby zamontować rolety rzymskie. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze (brak mechanizmu), jednak nie ma możliwości podciągania tkaniny, dlatego najczęściej wykonuje się tego typu rolety z tkanin przejrzystych (firanowych).

Montaż rolet rzymskich- co przygotować?

Po sprawdzeniu wymiarów rolety warto przygotować:

 • rolety rzymskie wraz z dedykowanymi uchwytami

 • kołki montażowe ze śrubami

 • miarę zwijaną, poziomicę i ołówek

 • wiertarkę i wkrętarkę lub śrubokręt

 • ewentualnie sznurek, który ułatwia prostolinijne montowanie uchwytów.

Warto upewnić się przed wierceniem, z jakim podłożem mamy do czynienia. W momencie gdy w podłożu mamy płytę G-K, należy użyć odpowiedni typ kołków. a gdy w suficie jest płyta OSB, nie potrzebujemy wywiercać otworu, a jedynie użyć dedykowanych wkrętów. Dobranie odpowiednich kołków montażowych do podstawa odpowiedniego montażu rolety rzymskiej.

Rolety rzymskie montowane na ramie okna

Jak zamontować rolety rzymskie ?

 1. Podstawowym punktem jest sprawdzenie kompletności wszystkich elementów: rolety, uchwyty montażowe (ścienne, sufitowe, do montażu bezinwazyjnego), śruby, kołki, łańcuszek koralikowy do sterowania roletą, zaślepki.

 2. Przy pomocy miary zwijanej, ołówka i poziomicy wyznacz miejsce mocowania rolety rzymskiej. Przydatny będzie również sznurek, który można rozwinąć pomiędzy skrajnymi punktami mocowania, aby wyznaczyć prostolinijne miejsca uchwytów.

 3. Po wyznaczeniu miejsc możemy przystąpić do wiercenia otworów, nabijania kołków i przykręceniu dedykowanych uchwytów. Montaż rolety rzymskiej na ramie okna rozpoczynamy od odklejenia zabezpieczenia taśmy na uchwytach i nałożeniu uchwytów na ramę okna.

 4. Na koniec roletę montujemy w przytwierdzonych do sufitu lub ściany uchwytach.

Montaż rolet rzymskich - który sposób wybrać?

Montaż rolety rzymskiej i wybranie jego sposobu uwarunkowane jest :

 • wysokością nadproża - złożona roleta powinna się zmieścić w naprożu

 • szerokością okna - jeśli okno jest zbyt wąskie, warto zamontować go do ściany, aby nie zaburzyć proporcji rozmiarów w pomieszczeniu.

 • obecnością przewodów elektrycznych lub innych instalacji w ścianie

Roleta rzymska - jak odpowiednio zmierzyć?

W zakładce instrukcja pomiaru znajdziesz informację jak zmierzyć:

 • rolety rzymskie mocowane do sufitu

 • rolety rzymskie mocowane do ściany

 • rolety w montażu bezinwazyjnym

U nas możesz zamówić rolety rzymskie o szerokości nawet 4,2m. Pozwala to na zamontowanie jednej rolety, np. w szerokiej wnęce okiennej, odpowiednio zabezpieczając pomieszczenie i wpadające promienie słoneczne.

Roleta rzymska - jaką tkaninę wybrać?

Tkanina jest jednym z najważniejszych elementów przy wyborze rolety rzymskiej. Na początku trzeba sobie postawić pytanie - jaką funkcję ma spełniać tkanina? Jeśli chcemy uchronić się przed nadmiernymi promieniami słonecznymi należy wybrać tkaniny zaciemniające. W przypadku, gdy chcemy jedynie ograniczyć natężenie światła, które wpada do pomieszczenia, warto zastanowić się nad tkaninami firanowymi. Nie znalazłeś 

Tkaniny zaciemniające na roletę

Tkaniny zaciemniające w 100% można znaleźć tutaj . Są to tkaniny typu blackout, które nie przepuszczają promieni słonecznych w 100 procentach. Sporo z tkanin jest jednak zasłaniających i ograniczają wpadanie światła nawet w 80% - jest ich zdecydowanie więcej - zobacz

Tkaniny firanowe na roletę

Wielu z nas zależy jedynie na ograniczeniu wpadających promieni słonecznych, z jednoczesną możliwością obserwowania zewnętrza przy spuszczonej rolecie. W takim wypadku najlepiej wybrać tkaniny firanowe - zobacz . Tkaniny dostępne online to jedynie przykłady najczęściej używanych tkanin, jednak jeśli zależy Ci na innej propozycji, mamy tysiące tkanin do wyboru.

Tkaniny ozdobne na roletę rzymską

Rolety rzymskie można uszyć z najróżniejszych materiałów. Efekt marmuru, tkaniny w kwiaty lub kształty geometryczne. Takie rolety mogą nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Warto jednak zwrócić uwagę na ilość mocnych akcentów w pomieszczeniu, aby odbiór wnętrza był przyjemny dla oka.

Automaty rolet rzymskich - jakość na najwyższym poziomie

Nasze mechanizmy to rozwiązanie najwyższej jakości. Sprawdzony system przekładniowy i koralikowy system podnoszenia rolety zapewnia żywotne i przyjemne korzystanie z rolet rzymskich. Wysoka jakość materiałów i odpowiednie rozwiązania techniczne zapewniają bezawaryjne korzystanie przez wiele lat. W standardzie stosujemy łańcuszki koralikowe , które są solidnym rozwiązaniem zapewniającym płynne podnoszenie i opuszczanie rolety.

Jak zamówić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie można zamówić u nas używając dedykowanego konfiguratora szycia rolet rzymskich dostępnego tutaj lub dzwoniąc pod numer +48 503 491 924. Udzielimy Ci fachowej porady oraz dobierzemy odpowiednie mocowanie rolety rzymskiej, materiał rolety, aby zapewnić odpowiednie działanie rolety w każdym pomieszczeniu. Zamawiając roletę rzymską dostajesz u nas komplet potrzebnych akcesoriów (automat, system sznurkowy, uchwyty, kołki montażowe) niezależnie od wielkość pakietu rolety. Pakiet zawiera odpowiednią ilość uchwytów potrzebnych do zamocowania konkretnych rolet. Ostateczna cena w konfiguratorze uwzględnia wszystkie dodatki. W razie jakichkolwiek pytań można śmiało pisać na czacie strony internetowej lub dzwoniąc do naszego projektanta dekoracji okiennych.

Roleta rzymska montowana ściany

Montaż rolet rzymskich- co przygotować?

Montaż rolet rzymskich - który sposób wybrać?

Roleta rzymska - jaką tkaninę wybrać?

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili