Dobór kolorów we wnętrzu to jeden z tematów, który najdłużej spędza nam sen z powiek w czasie aranżacji mieszkania. Często trzeba znaleźć kompromis z partnerką lub partnerem, ale na tym nie koniec. Ważne jest również odpowiednie zestawienie barw. Każdy z kolorów w odpowiednim otoczeniu może bowiem wyglądać jeszcze bardziej imponująco, ale obok złych sąsiadów straci swój blask. Jak jest z kolorem niebieskim? To jedna z najpopularniejszych barw, na którą coraz chętniej stawiamy w mieszkaniach i domach. W dodatku jeden z jej odcieni ma dominować we wnętrzach w 2022 roku. A zatem - jaki kolor pasuje do niebieskiego pokoju, salonu i innych pomieszczeń?duza-grafika-blog-niebieski-we-wnetrzach

Niebieski we wnętrzach: spokój, świeżość i harmonia

Kolor niebieski jeszcze kilkanaście lat temu mógł się kojarzyć przede wszystkim z łazienkami. Nie bez powodu - ta barwa potęguje wrażenie czystości i świeżości. A właśnie takich warunków oczekujemy w dobrze utrzymanej łazience. Dziś niebieski w różnych odcieniach jest obecny niemal we wszystkich pomieszczeniach. Dobrze sprawdza się w sypialniach, pomaga bowiem w ukojeniu nerwów i wyciszeniu się. Takie właściwości idealnie nadają się do wnętrz, w których układamy się do snu. Niebieski równie dobrze może pojawić się jednak w kuchni czy salonie. Dobrze sprawdzi się też we wszelkich pracowniach i gabinetach. Eksperci przypisują bowiem niebieskiemu pozytywny wpływ na nasz mózg. Ma pobudzać kreatywne myślenie. Niebieski to kolor wody, a zarazem nieba - pomaga więc wprowadzić harmonię w pomieszczeniu. Ma też jednak czysto praktyczne walory: optycznie powiększa wnętrze.

Niebieski hitem 2022 roku

Niebieski ma królować we wnętrzach - ale nie tylko - również w 2022 roku. A przynajmniej jeden z charakterystycznych odcieni tej barwy. Instytut Pantone, międzynarodowy autorytet w kwestii kolorystycznych trendów, ogłosił bowiem kolorem roku 2022 barwę Very Peri. To połączenie nasyconego koloru niebieskiego z mocnym fioletem, a także nutką czerwieni.

Jakie kolory do niebieskiego we wnętrzach? Najciekawsze kompozycje z kolorem niebieskim.

Jeśli nie chcesz podążać za modą, możesz skusić się na inny odcień niebieskiego. Ważne jednak, by dobrze współgrały z nim sąsiednie kolory. Sprawdź gotowe zasłony zaciemniające 140x260 blackout granat

Tradycyjne połączenie: niebieski i biały

Niebieski-we-wnetrzach-1To aranżacyjna klasyka, wzorowana po prostu na naturalnych barwach pogodnego nieba. A zarazem widok, który może pozytywnie zaskoczyć. Biel z jednej strony kontrastuje z niebieskim, z drugiej pozwala mu zdominować pomieszczenie. Taki zestaw będzie gwarantować świeżość w każdym wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że niebiesko-biały wystrój może wydać się nieco zimny. Ten efekt złagodzą na przykład drewniane meble lub dodatki.

Dla beztroskiej atmosfery: niebieski i żółty

Niebieski-we-wnetrzach-2Te dwa kolory również występują obok siebie w naturze. W dodatku w miejscu, które świetnie się kojarzy - na plaży. Błękit nieba i morskich fal w zestawieniu z żółtym piaskiem wprowadza nastrój beztroski i rozluźnienia. Takie połączenie dobrze sprawdzi się w pokojach i salonach. Świetnie nadaje się do Twojego mieszkania, jeśli wyróżniasz się pogodą ducha. Lekko i przyjemnie będzie wyglądać zwłaszcza połączenie jasnego odcienia niebieskiego i łagodnej żółci.

W stronę minimalizmu: niebieski i szary

Niebieski-we-wnetrzach-3 Wielbiciele umiarkowanych dekoracji mogą postawić na sąsiedztwo dwóch zimnych barw. Niebieski i szary stworzą przyjemne dla oka połączenie, dające wrażenie stonowanej elegancji. Szary świetnie sprawdzi się też w parze z ciemniejszymi, bardziej intensywnymi odcieniami niebieskiego. Wówczas będzie pełnić funkcję bezpiecznika, który uspokoi wnętrze. Jasne odcienie szarości i błękitu idealnie nadają się z kolei do niewielkich pomieszczeń. Taki zestaw sprawi, że nie będziemy czuć się w nich przytłoczeni.

Kontrast dla odważnych: niebieski i czerwony

Niebieski-we-wnetrzach-4Połączenie czerwieni i błękitu nie jest zbyt częstym obrazkiem. To kolory, które mocno ze sobą kontrastują. Przede wszystkim jednak kolor niebieski jest zimny i uspokaja, a czerwony jest ciepły i pobudza. Połączenie niebieskiego z intensywną czerwienią będzie niezwykle oryginalne, ale sprawi też, że we wnętrzu będzie czuć walkę barw i nieco niepokoju. To ciekawy pomysł na wystrój oryginalnego salonu, ale nie najlepszy do sypialni czy jadalni.

W stylu retro: niebieski i brązowy

Niebieski-we-wnetrzach-5 Taki zestaw barw również nie należy do najpopularniejszych. Jasny odcień koloru brązowego i niebieskiego może jednak stworzyć ciekawy efekt. Mimo obecności zimnej barwy takie pomieszczenie będzie ciepłe i przytulne. To zabieg często stosowany w pomieszczeniach w stylu retro. Z kolei sąsiedztwo mocnego brązu i intensywnego niebieskiego da przeciwny efekt i wyraźnie zdynamizuje pomieszczenie. To ciekawy pomysł do industrialnych aranżacji. Sprawdź również nasz wcześniejszy artykuł Blackout vs Dimout - jak zaciemnić pokój?

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili