Chcesz wyrazić swoją artystyczną duszę poprzez wystrój mieszkania? Postaw na boho we wnętrzach! Kiedy inne style aranżacyjne starają się wtłoczyć Cię w ciasne i twarde ramy, boho pozwoli Ci na swobodne łączenie barwnych i miękkich dodatków.

To styl, który charakteryzuje się kontrolowanym chaosem i artyzmem. Zapewnia dużą dowolność w łączeniu kolorów i wzorów. Znajduje się na biegunie estetyki przeciwnym do stonowanej i uporządkowanej klasyki. Choć z pozoru trudno w nim o zorganizowane zasady, można jednak wyróżnić kilka trendów, które co jakiś czas jeszcze dobitniej powracają w tej stylistyce. Poznaj je, by boho na dobre zagościło również w Twoim mieszkaniu.Styl-boho-we-wnetrzach-1

Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach?

Choć styl boho jest w ostatnich latach niezwykle żywy, jego korzenie sięgają XIX wieku. To właśnie wówczas w Paryżu ukuto określenie “bohema”, które odnosiło się do grupy francuskich artystów. Elita paryskich poetów, malarzy i muzyków rozwijała niczym nieskrępowaną twórczość, ciesząc się z łączenia stylów i przeciwieństw. Ten trend odżył 100 lat później w kulturze hippisów, a dziś widzimy go we wnętrzach i w modzie. Styl boho w mieszkaniach wyróżnia się obfitością wzorów i dodatków. Dominują w nim wyraziste kolory, często zestawiane na zasadzie przeciwieństw. A do tego umieszczone w konfiguracjach, które na co dzień są uważane za “nieodpowiednie”. Dużo w nim bieli, brązu, pomarańczowego i innych ciepłych barw. Boho stawia przede wszystkim na naturalne materiały. To jednak nie tylko drewno, ale także wiklina, rattan i miękkie tkaniny. Ten styl ma bowiem na celu stworzenie przytulnego wnętrza. Mile widziane będą również rośliny. Jednocześnie jednak nie może w nim zabraknąć blasku. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu - metalowe i pozłacane ozdoby świetnie odnajdą się w takich warunkach. Dodatków powinno być zresztą sporo, bo boho to stylistyczne bogactwo. Zobacz także nasz poprzedni wpis Niebieski we wnętrzach - jaki kolor pasuje do niebieskiego pokoju?

Styl boho we wnętrzach - jak wprowadzić go do swojego mieszkania

Urządzenie wnętrza w stylu boho daje duże pole do eksperymentów. By jednak lepiej oddać ducha tego nurtu, warto znaleźć w mieszkaniu miejsce dla kilku charakterystycznych elementów.

Postaw na jasne kolory

Styl-boho-we-wnetrzach-2Boho to styl przytulny i radosny. Nie boi się intensywnych kolorów, ale we wnętrzu powinny przeważać jasne barwy. Warto postawić szczególnie na tak zwane kolory Ziemi. To przede wszystkim odcienie koloru brązowego, beżowego czy kremowego, ale także zieleń. Bardzo dobrze w styl boho wpiszą się drewniane podłogi i jasne ściany. O ciepłe, przyjazne dla oka kolory zadbaj również przy wybieraniu dodatków.

Znajdź miejsce na tekstylia

Styl-boho-we-wnetrzach-3Boho to przeciwieństwo minimalizmu. Tutaj nie musisz ograniczać się w doborze dodatków. Ten styl aż prosi się o ciepłe i miękkie tekstylia. Na sofie może znaleźć się wełniany pled, na łóżku miękka poduszka. Podłogę warto ozdobić dywanikiem albo przynajmniej ciekawie zdobionym chodnikiem. Wszystkie tkaniny powinny być naturalne i wzorzyste. Najlepiej, jeśli będą odwoływać się do ludowych lub egzotycznych motywów. Boho to bogactwo wzorów, kolorów i dodatków. Zobacz także Nowoczesne zasłony do salonu

Zaproś do wnętrza rośliny

Styl-boho-we-wnetrzach-4Zieleń idealnie uzupełnia się z ciepłymi kolorami. Jeśli znajdziesz dla niej miejsce we wnętrzu urządzonym w stylu boho, będzie wyglądać tak intensywnie, jak w żadnej innej aranżacji. Najlepiej sprawdzają się rozłożyste, wysokie rośliny w dużych ceramicznych donicach. Rozważ zwłaszcza domowe palmy, duże paprocie, monstery lub figowce. Ich żywa zieleń będzie dobrze równoważyć moc pozostałych dekoracji. Przy okazji pomogą odświeżyć powietrze.

Wybierz meble z naturalnych materiałów

Styl-boho-we-wnetrzach-5Meble w stylu boho to przede wszystkim produkty drewniane. Nie ma tu miejsca na sztuczne tworzywa. Dominują lekkie konstrukcje. W pokoju w aranżacji boho świetnie sprawdzi się na przykład fotel bujany z wikliny. Jednocześnie warto znaleźć miejsce dla miękkiej sofy. A może postawisz na kanapę z plecionego bambusa? Przed Tobą mnóstwo możliwości. Ostatnio ciekawym trendem w stylu boho stały się krzesła i stoliki z miedzianymi elementami. Ich kolor dobrze wpisuje się w ciepłą, artystyczną stylistykę.

Dodaj coś od siebie

Syl-boho-we-wnetrzach-6Jeśli znajdziesz w swoim mieszkaniu miejsce dla choć połowy z wymienionych wyżej elementów, aranżacyjny sukces w stylu boho masz niemal gwarantowany. Niemal, bo w idealnym wystroju powinna się też znaleźć szczypta indywidualizmu. Możesz więc dodać jakiś element rodem z zupełnie innego stylu. Wystarczy tylko sprytnie wkomponować go w architekturę wnętrza. Może będą to industrialne lampy, a może dekoracyjne lustro w stylu glamour? Wybór należy do Ciebie!

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili