Jak komponować tkaniny we wzory?

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się niemal tak dynamicznie, jak pomysły kreatorów mody, które dominują na pokazach i wybiegach. Jedne szybko “trafiają pod strzechy” i stają się niezwykle popularne. Inne pozostają ciekawostką, do której projektanci bezskutecznie próbują namówić swoich klientów. Większość z nas ze sporą dozą ostrożności podchodzi do wyrazistych wzorów we wnętrzach. Zwłaszcza, jeśli znajdują się na tkaninach. Używania i zestawiania takich elementów nie trzeba się jednak obawiać. Wzorzyste tkaniny we wnętrzach mogą wyraźnie ożywić pomieszczenie albo pełnić funkcję pojedynczej, prostej dekoracji. Wystarczy tylko odpowiednio wkomponować je w aranżację wnętrza.Tkaniny we wnętrzu-jak je komponować we wnętrzu?-1

Najpopularniejsze tkaniny we wzory w aranżacji wnętrz

Dekoracje wykonane z tkanin pozwalają na dość łatwą zmianę wystroju pomieszczenia. Malowanie ścian czy układanie na nich nowej tapety wiąże się z dużo większymi kosztami i nakładem pracy niż zmiana kolorów czy wzorów poprzez podmianę tkanin. Poszewki na poduszki, pledy i narzuty, zasłony i firany potrafią mocno odmienić wnętrze. Decydują też przecież między innymi o tym, ile światła słonecznego wpuścimy do pomieszczenia. Za “najbezpieczniejsze” rozwiązanie uchodzą tkaniny w kratę. Ten wzór kojarzy się z elegancją. I to w najlepszym wydaniu - prosto z Wysp Brytyjskich. Tkaniny w słynną szkocką kratę z pewnością będą mocnym akcentem we wnętrzu. Częściej jednak można spotkać kratki cieńsze, delikatne, w pastelowych kolorach. Mocnym i ciekawym wzorem będą tkaniny w paski. Takie zdobienia zawsze przyciągają wzrok. W dodatku mogą pomóc w optycznym podwyższeniu bądź poszerzeniu pomieszczenia. Wystarczy odpowiednio dobrać paski pionowe bądź poziome. Zdecydowanie lżejszy w odbiorze jest wzór na tkaninie w formie groszków. Zwłaszcza tych niedużych. To trend, który zawitał we wnętrzach dzięki popkulturze. Wzorzystą kokardę w kropki nosiła Myszka Minnie, czyli postać stworzona przez Walta Disneya jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku. Później sukienki w groszki popularyzowała również Marylin Monroe. Symetrycznie ułożone kropki kojarzą się do dziś z dziewczęcością, świetnie więc nadają się do pokojów kobiecych.

Pomysły na wkomponowanie wzorzystych tkanin w wystrój pomieszczenia

Nawet i mniej popularne wzory mogą jednak dobrze prezentować się właściwie w każdym wnętrzu. Przedstawiamy pięć pomysłów na ciekawe zestawienie wzorów w reprezentacyjnych pomieszczeniach.

Spójna kolorystyka

Tkaniny we wnętrzu-jak je komponować we wnętrzu?-2W pomieszczeniu mogą znaleźć się narzuty, firany i firanki oraz inne tkaniny o najróżniejszych wzorach. Nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać, jeśli tylko zadbamy o ich spójną kolorystykę. Niech wszystkie mają wspólny akcent kolorystyczny, choćby w innych odcieniach. Ewentualnie warto rozważyć łączenie tkanin o wzorach z kolorów znajdujących się w sąsiedztwie na tak zwanym kole barw. Dużo wzorów w kontrastujących odcieniach wprowadzi z kolei do pomieszczenia sporo chaosu. Zobacz również Firana biała 140x260 batystowa

Jeden wzór, ale w różnej skali

Tkaniny we wnętrzu-jak je komponować we wnętrzu?-3Ciekawym pomysłem na zaaranżowanie w pokoju ulubionego wzoru jest dobór tkanin zdobionych takim samym deseniem. Wbrew pozorom taki układ wcale nie musi być monotonny, nie będzie przytłaczać wnętrza. Wystarczy, że zróżnicujemy nieco skalę wzorów. Jeśli to krata, na przykład na narzutach można postawić na mocną i grubą, a na zasłonach na lekką, pastelową. Jeśli kwiaty, niech na części tkanin będą duże, a na innych ledwo zarysowane. Ten sam wzór w różnym natężeniu i skali pozwoli na spójną dekorację wnętrza.

Dominujący element ze wsparciem

Tkaniny we wnętrzu-jak je komponować we wnętrzu?-4 Podobne rozwiązanie można zastosować, kiedy chcemy połączyć ze sobą dwa wzory. Jeden z nich powinien wówczas wyraźnie dominować. Najlepiej, gdy wybrany deseń zajmuje miejsce centralne i jest dobrze widoczny. Takim elementem mogą być na przykład kwiaty na narzucie. By dobrze komponowały się z innym wzorem, ten drugi powinien zajmować miejsce na obrzeżach i cechować się zdecydowanie mniejszą wielkością. Wspomniane kwiaty można podkreślić na przykład delikatnymi paskami.

Wzory z jednej grupy

Tkaniny we wnętrzu-jak je komponować we wnętrzu?-5 By znaleźć wzory, które będą dobrze ze sobą współgrać, warto przyjrzeć się grupom popularnych deseni. Zestawianie ze sobą abstrakcyjnych i nieregularnych plam z wzorami z kultury ludowej nie będzie wyglądać zbyt przyjaźnie. Kiedy jednak postawimy na różne, ale pokrewne wzory, efekt może być imponujący. Warto łączyć ze sobą różne wzory geometryczne. Roślinne dekoracje będą dobrze komponować się z kwiatowymi. Spójną całość stworzą także umieszczone obok siebie różne typy wzorów orientalnych.

Umiar w dekoracjach

Tkaniny we wnętrzu-jak je komponować we wnętrzu?-6 Nie każdy jest miłośnikiem minimalizmu. Nie będziemy na siłę do niego przekonywać, ale w każdym stylu wystroju wnętrz należy zachować umiar. Stosowanie wzorów nie jest wyjątkiem. Nie warto przesadzać z ilością wzorzystych tkanin. Nawet ulubiony deseń w przesadnej ilości lub rozmiarach stanie się uciążliwy. Dla odmiany subtelny wzór w pastelowym kolorze pozytywnie wpisze się w każdą aranżację. Delikatny deseń na narzucie czy firanie to niezawodny przepis na udaną kompozycję. Zobacz także nasz poprzedni artykuł Rolety rzymskie – czy warto się na nie decydować?

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili