Dekoracja okien to ważny element aranżacji każdego pomieszczenia. Czy to kuchnia, czy salon, w ten sposób można zapanować nad światłem we wnętrzu i nadać mu odpowiedniego charakteru. Dziś mamy do wyboru całą masę dekoracji. Na oknach pojawiają się firany i zasłony, ale również żaluzje oraz rolety. Te ostatnie zdobywają sobie coraz większą popularność. Na rynku znajdziemy bowiem kilka modeli do wyboru. Szczególnie ciekawe są jednak Rolety rzymskie szyte na wymiarTo połączenie funkcjonalności i stylowego wyglądu. Można powiedzieć, że są zarówno piękne, jak i praktyczne. Dzięki dużemu wyborowi kolorów i wzorów można je dopasować właściwie do każdego wnętrza. Czy jednak rolety rzymskie sprawdzą się w Twojej aranżacji? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj je lepiej!Rolety rzymskie - czy warto się na nie decydować?-2

Roleta rzymska w sypialni, salonie i innych pomieszczeniach. Co ją wyróżnia?

Przez lata najczęściej oglądanym zestawem okiennym w polskich domach były firany i zasłony. Coraz chętniej sięgamy jednak po rolety, dostrzegając ich potencjał. Rolety rzymskie wyróżniają się tym, że najbliżej im do firanek. Dorównują im pod względem estetycznym. Często wykonuje się je z ozdobnych tkanin. Mimo że potrafią mocno ograniczyć dopływ światła do pomieszczenia, jednocześnie będą niebanalną ozdobą. Po zsunięciu tworzą efektowną falbankę.

Rodzaje rolet rzymskich

Poszczególne rolety rzymskie nieco się jednak od siebie różnią. Zwykle dzieli się je na trzy rodzaje. Pierwszy to rolety transparentne. Szyje się je z lekkich, prześwitujących tkanin. Przepuszczają do wnętrza dużo światła. Rolety rzymskie zaciemniające są ich przeciwieństwem. Wykonuje się je z grubego materiału, mają wytłumiać promienie słoneczne. Z kolei rolety rzymskie dzień/noc pozwalają na regulację stopnia zaciemnienia we wnętrzu. Są wykonane z dwóch rodzajów tkanin - jedna przepuszcza światło, a druga nie.

Dlaczego warto wybrać rolety rzymskie? Największe zalety rolet rzymskich

Nawet tanie rolety rzymskie cieszą się dziś dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego - ich montaż to szereg zalet. Jak każda dekoracja, także i ta nie jest pozbawiona wad, ale w tym przypadku zdecydowanie przegrywają one z atutami tego rozwiązania.

Lekkie i proste w obsłudze rolety rzymskie

Rolety rzymskie - czy warto się na nie decydować?-2Rolety rzymskie wyróżniają się bardzo łatwą obsługą. Odpowiada za nią jeden z dwóch mechanizmów - sznurkowy lub koralikowy. Jest on umieszczony na wewnętrznej stronie tkaniny i łączy się z systemem mocowania rolety. Nawet jeśli rolety rzymskie mają duże wymiary, do ich podniesienia wystarczy lekkie pociągnięcie za sznurek. To sprawia, że dużą popularnością cieszą się nawet rolety rzymskie do pokoju dziecięcego - nasza pociecha bez problemów poradzi sobie z ich obsługą. Dodatkowym ułatwieniem jest mechanizm samohamujący, w który są wyposażone niektóre modele.

Szeroki wybór tkanin

Rolety rzymskie - czy warto się na nie decydować?-3Rolety rzymskie to szeroki wachlarz dostępnych tkanin. Wystarczy odwiedzić profesjonalny sklep z materiałami lub chwilę poszperać w internecie, by znaleźć rolety o różnych kolorach i wzorach. To samo dotyczy stopnia przezroczystości tkanin. Tak szeroki wybór rozwiązań sprawia, że można je dopasować do każdego wystroju wnętrza. Równie dobrze sprawdzą się w klasycznej, minimalistycznej czy skandynawskiej aranżacji. W dodatku będą dobrze współgrać z innymi tekstyliami.

Brak ograniczeń w wymiarach

Rolety rzymskie - czy warto się na nie decydować?-4Rolety rzymskie będziemy w stanie dopasować do każdego rodzaju okien. Nie ma bowiem ograniczeń w ich wielkości. Producenci w razie potrzeby mogą wykonać je nawet z bardzo szerokich tkanin, dzięki czemu na roletach nie będzie widać łączeń. Z drugiej strony, nawet duże rolety rzymskie pozostaną estetyczne. Sięgają bowiem do parapetu, nie zasłaniają ściany poniżej okna. Są bardziej praktyczne niż krótkie zasłony. pomogą odświeżyć powietrze.

Roleta rzymska - montaż bez problemów

Rolety rzymskie - czy warto się na nie decydować?-5Montaż rolety jest bardzo prosty. Montując rolety:
1- sprawdź czy posiadasz wszystkie niezbędne elementy do montażu: uchwyty, wkręty, kołki
2- za pomocą miarki, ołówka i poziomicy wyznacz miejsce mocowania rolety. Roleta musi być ona w idealnej wyśrodkowana i wypoziomowana. Każda krzywizna i brak symetrii może być widoczny. Pamiętaj, aby uchwyt montażowy nie znajdował się na samym brzegu rolety. Odsuń go o kilka centymetrów.
3- po wyznaczeniu miejsca montażu uchwytów przejdź do wywiercenia odpowiednich otworów. Następnie korzystając z dołączonego zestawu montażowego przykręć uchwyty do ściany lub sufitu,
4- Na koniec załóż roletę rzymską  na uchwytach. Upewnij się, że wszystkie uchwyty są poprawnie zapięte.

Roleta rzymska w salonie i nie tylko, czyli uniwersalne rozwiązanie

Rolety rzymskie - czy warto się na nie decydować?-6Rolety rzymskie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. W dużych wnętrzach pomogą je lepiej zagospodarować, dodając ciekawy akcent kompozycyjny. Niezwykle praktyczne będą w małych pomieszczeniach. Pozwolą na oszczędność miejsca, nie zajmują bowiem przestrzeni po bokach okna. Szeroki wybór tkanin sprawia, że dobrym i łatwo dostępnym rozwiązaniem będą zarówno proste zasłony rzymskie do kuchni, jak i ozdobne rolety do salonu czy jadalni.
Chcesz uszyć roletę rzymską na indywidualny wymiar nie wychodząc z domu? Skorzystaj z naszego konfiguratora rolet rzymskich i krok po kroku zaprojektuj swoją roletę! Zobacz także nasz poprzedni artykuł Czym się charakteryzuje styl boho

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili